V Opatovicích je nová víceúrovňová křižovatka

Opatovice nad Labem (Pardubicko) - Po třech letech od zahájení výstavby je od jedné hodiny v provozu víceúrovňová křižovatka u Opatovic nad Labem, která spojí budoucí rychlostní komunikaci R35 se silnicí I/37. Řidiči také v tomto místě najedou na přivaděč na dálnici D11. Zároveň je zprovozněn obchvat Opatovic, který tvoří nový čtyřpruhový úsek silnice z Hradce Králové do Pardubic. Z nové křižovatky budou mít radost zejména řidiči kamionů, kteří dosud museli z D11 sjíždět v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou, zatímco nyní mohou pokračovat až do Opatovic. Podle generálního ředitele ŘSD Alfreda Brunclíka je křižovatka v Česku svými parametry unikátní.

K současným dvěma úrovním přibude v budoucnu třetí

"Projektant musel čelit celé řadě překážek, například technické památce
Opatovický kanál. Je to vlastně křižovatka dvou kapacitních komunikací
dálničního typu. Taková křížení v republice dosud nemáme," uvedl Brunclík. Podobně se vyjádřil také ministr dopravy Gustáv Slamečka, podle něhož jsou dálniční křižovatky běžně k vidění například v Německu.

Křižovatka má nyní dvě úrovně. V úrovni terénu vede silnice I/37, známá jako Hradubická, tvořená čtyřmi novými pruhy. Nad ní vznikl v „prvním patře“ kruhový objezd s takzvaným rozpletem, který umožní napojení státní silnice s rychlostní silnicí R35 včetně všech přilehlých komunikací k vesnici a elektrárně. Vlastní R35 povede v budoucnu v nejvyšším třetím poschodí a bude ji tvořit téměř kilometr dlouhá estakáda.

Obce v okolí křižovatky se obávají zvýšeného provozu

Odpoledne proběhla v Opatovicích nad Labem, Hradci Králové a v okolních obcích velká zatěžkávací zkouška. Zejména tranzitní kamionová doprava bude pro místní obce znamenat mnohem větší dopravní zátěž. „Měly by sem jet kamiony, které pojedou směrem na Pardubice. Bojíme se ale kamionů, které pojedou na Brno, aby nejely přes Hradec“ uvedl vedoucí královéhradecké krajské dopravní policie Karel Bašta.

Doposud musely kamiony z D11 sjíždět již v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou na Královéhradecku na původní silnici I/11. Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc má obavy, aby těžká vozidla Hradec nezaplavila. Města a obce také budou zatím sledovat, jak se otevření nové křižovatky projeví na případném zvýšení provozu.

Součástí stavby je i 20 nových mostů

Dosavadní náklady na stavbu křižovatky činí zhruba 1,7 miliardy korun, po vybudování třetí úrovně dosáhnou asi tří miliard korun. Podle ředitele pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumila Vebra je to jedna z největších silničních křižovatek v zemi. Součástí stavby nynější křižovatky je 20 nových mostů a jeden rekonstruovaný. Po úplném dokončení by jí mělo projíždět až padesát tisíc aut denně.

 U Opatovic nad Labem na Pardubicku byla 27. listopadu slavnostně otevřena víceúrovňová křižovatka, která spojí budoucí rychlostní komunikaci R35 se silnicí I/37.
U Opatovic nad Labem na Pardubicku byla 27. listopadu slavnostně otevřena víceúrovňová křižovatka, která spojí budoucí rychlostní komunikaci R35 se silnicí I/37.
Více fotek
  • U Opatovic nad Labem na Pardubicku byla 27. listopadu slavnostně otevřena víceúrovňová křižovatka, která spojí budoucí rychlostní komunikaci R35 se silnicí I/37. autor: Alexandra Mlejnková, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1265/126451.jpg
  • U Opatovic nad Labem na Pardubicku je nová víceúrovňová křižovatka, která spojí budoucí R35 se silnicí I/37. autor: Alexandra Mlejnková, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1265/126468.jpg
  • Stavba tříúrovňové křižovatky u Opatovic autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1096/109572.jpg