Langer se hlásí o křeslo „vnitřního“ předsedy ODS

Praha – Jen krátce poté, co skončil sjezd občanských demokratů, na kterém Mirek Topolánek ustál tlak některých regionů a nemusel obhajovat funkci předsedy ODS, se o tento post začíná znovu bojovat. Místropředseda strany Ivan Langer totiž v rozhovoru pro Lidové noviny připustil, že by se mohl ucházet o post předsedy strany – Langer navrhuje tuto funkci rozdělit. „Vnitřní“ předseda by se staral hlavně o chod strany a neusiloval by o žádnou funkci v exekutivě, zatímco „superlídr“ by stranu zastupoval navenek a v případě volebního vítězství by se ucházel o funkci premiéra.

Langer se ve své uváze inspiroval u amerických republikánů, kteří také mají oddělenou funkci předsedy strany a volebního lídra. Vycházel prý přitom ze zkušeností z vlády – tehdy se předseda ODS a zároveň premiér Mirek Topolánek věnoval předsednictví Evropské unie a vládnutí, a pak neměl čas věnovat se straně. Jak ale zdůrazňuje bývalý ministr vnitra, jde zatím pouze o úvahy: „To je volný tok myšlenek a úvah, co je na základě zkušeností z doby ve vládě třeba zlepšit směrem dovnitř strany, aby kondice ODS byla co nejlepší. Samozřejmě je otázka, zda by s takovou změnou souhlasila členská základna,“ řekl pro Lidové noviny.

Většině oslovených občanských demokratů se ale podle deníku nápad příliš nezamlouvá. Pod podmínkou anonymity prý mnozí z nich připouštějí, že si tak Langer hlavně vymýšlí model, aby mohl stranu řídit. „Personální úvahy vůbec nebudu komentovat. Moc ale nevěřím na dvojkolejnost. A na to, že má někdo ambice řídit stranu dovnitř, a nemá ambice řídit ji navenek,“ cituje deník místopředsedu ODS v Moravskoslezském kraji Pavla Drobila.

Spekulace o příštím předsedovi občanských demokratů rozjel sám Mirek Topolánek, který dokonce v Interview ČT24 vyjmenoval několik jmen, v budoucnu by je prý mohl nahradit například právě Drobil, předseda brněnské ODS Pavel Blažek nebo liberecký místopředseda strany Radim Zika. Zároveň ale podotkl, že na kongresu žádného opravdového soupeře neměl, a proto mají možní kandidáti před sebou ještě hodně práce. „Ti lidé si musí hlasitě říct o své místo na slunci,“ zdůraznil. 

Topolánek také na kongresu prohlásil, že pokud strana nevyhraje příští parlamentní volby, sám odejde z funkce lídra. Pokud ODS volby vyhraje, nebude podle něj už nikdo jeho pozici zpochybňovat.