Nemocných s chřipkou přibývá, Česko je na hranici epidemie

Praha – V Česku stoupl počet nemocných s chřipkou téměř o třetinu. Země se tak přiblížila hranici epidemie. Ta se vyhlašuje při počtu dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel, nyní stoná 1 912 lidí. Epidemie je už ale vyhlášena ve třech regionech - Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji. V Česku převažuje pandemický kmen chřipky nad sezonním a v souvislosti s tímto onemocněním přibývá komplikací. Například ale v Karlovarském kraji počty nemocných klesly - podle hygieniků se osvědčilo například preventivní uzavření některých škol. V souvislosti s akutními respiračními onemocněními lékaři varují, že Češi neumí správně užívat léky tlumící horečku. Dávkování je totiž staré víc jak čtyřicet let, ale lidé tehdy vážili mnohem méně. Často se tak může stát, že prášek nezabere.

Nemocných přibylo na Liberecku, ve Zlínském kraji, na jihu Čech, Olomoucku a Zlínsku. Řada nemocnic v celém Česku, ale třeba i domovy důchodců či léčebny dlouhodobě nemocných zakázaly návštěvy, většinou z preventivních důvodů, stejně tak školy. V Česku doposud zemřelo osm lidí s virem prasečí chřipky v těle.

V Karlovarském kraji klesl počet akutních respiračních onemocnění pod hranici epidemie. V regionu je nyní evidováno 1 497 nemocných na sto tisíc obyvatel, což znamená oproti minulému týdnu pokles přibližně o třetinu. Hranice pro epidemii je 2 000 nemocných. Hygienici proto doporučili zrušit zákaz návštěv a také už není nutné zavírat školy. V Moravskoslezském kraji sice také počet nemocných klesl, epidemie ale stále platí. Na jihu Moravy a na Liberecku naopak přibývá nemocnic, které návštěvy pacientů nedovolují. Právě v Libereckém kraji počet lidí s onemocněním horních cest dýchacích za poslední týden stoupl skoro o dvacet procent, epidemie je ve dvou okresech ze čtyř – na Jablonecku a Semilsku.

Ve Zlínském kraji také přibylo nemocných. Chřipková epidemie je v tomto regionu zřejmě na vrcholu. Nárůst počtu nemocných hlásí i jižní Čechy a Královéhradecko. V Olomouckém kraji se oproti minulému týdnu nemocnost zvýšila o 32 procent, nemocných je nyní 2 179 osob na sto tisíc obyvatel, hranice pro epidemii je tak výrazně překročena.

K dnešnímu dni už má k dispozici většina praktických lékařů i všechna vakcinační centra vakcíny proti prasečí chřipce. Antivirotika pak dostaly také všechny nemocnice a většina dětských lékařů. Očkování by se mělo naplno rozjet příští týden.

Lékaři varují: Češi neumí užívat léky s paracetamolem

Podle lékařů neumí Češi správně užívat léky, které tlumí bolest a horečky - tedy ty, co obsahují paracetamol. Doporučení o počtu užívaných pilulek se dělala před čtyřiceti lety. Tehdy ale lidé vážili daleko méně než dnes. Proto se může snadno stát, že léky nezaberou. „Pro řadu populace potřebujeme to dávkování až zdvojnásobit,“ uvedl Jan Švihovec z Farmakologického ústavu 2. LF UK. Dříve platilo, že dítě má užít půl tablety, dospělý pak jednu až dvě. Teď by se mělo množství léku určovat podle váhy.

„Běžná tableta má 500 miligramů, a to je nejvýš dostatečné pro padesáti, maximálně šesedátikilového člověka,“ tvrdí Švihovec. Člověk, jehož váha se pohybuje mezi šedesáti až sedmdesáti kilogramy, by měl užít 1,5 tablety (750 mg), nad sedmdesát kilogramů pak 2 tablety (1000 mg). Nové doporučení se vztahuje i na děti. Rodiče by tak vždy měli počítat podle následující rovnice: každý kilogram váhy dítěte vynásobit 15-30, tolik miligramů léku pak podat.

Liberecké infekční oddělení
Liberecké infekční oddělení
Více fotek
  • Liberecké infekční oddělení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1211/121066.jpg
  • Správné dávkování léky s paracetamolem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1266/126526.jpg