V nemocnicích Karlovarského kraje změní úhradu poplatků

Karlovy Vary - Pacienti v Karlovarské krajské nemocnici (KKN), kterou tvoří nemocnice v Sokolově, Chebu a v Karlových Varech, musejí od ledna za ošetření platit. Teprve potom mohou žádat o úhradu poplatků. Dosud od nich kraj peníze nevybíral, pacienti na místě pouze podepsali, že souhlasí s darem. Ke změně systému kraj přimělo ministerstvo vnitra, když ho označilo za nezákonný.

Ve všech třech nemocnicích a také v léčebně dlouhodobě nemocných v Nejdku budou od ledna k dispozici formuláře se žádostí o úhradu regulačních poplatků. Pacienti je vyplní, vypíšou do nich číslo svého účtu a odevzdají do zvláštních boxů. Po přezkoumání žádosti jim kraj peníze poukáže na účet, uvedl Navrátil. „V podstatě jsme převzali systém, který uplatňuje Plzeňský kraj. Pokud bychom změnu neudělali, mohlo by ministerstvo usnesení zastupitelstva o úhradách poplatků zrušit,“ poznamenal hejtmanův náměstek Petr Navrátil (ČSSD).

Stejný systém, který Karlovarský kraj zavede od příštího roku v nemocnicích, už platí pro úhradu poplatků v téměř stovce lékáren v kraji. I v nich musejí lidé za recepty a položky na nich nejdříve zaplatit. Teprve potom odešlou na kraj žádost o proplacení. U lékáren kraj přistoupil k tomuto řešení proto, že má jedinou lékárnu v Karlových Varech. Pro mnoho lidí ale byla nedostupná, navíc nápor pacientů nezvládala.

Karlovarský kraj už letos vydal od února do konce října na úhradu regulačních poplatků zhruba 13,3 milionu korun. Předpokládá se, že do konce roku to bude kolem 18 milionů korun. V rezervě na tyto účely má kraj na letošní rok 30 milionů korun. Navrátil uvedl, že v proplácení bude kraj pokračovat i příští rok a v rozpočtu se bude počítat se zhruba stejnou částkou jako letos.