Exsenátor Novotný se musí omluvit za výroky o mafii

Brno - Bývalý senátor Josef Novotný z Bystřice nad Pernštejnem se musí omluvit za své výroky, podle nichž si podnikatel Zdeněk Tomášek najal na jeho likvidaci ruskou mafii. Novotný má omluvu Tomáškovi zajistit v médiích a zároveň má podnikateli zaplatit symbolické odškodné jednu korunu. Dnes o tom rozhodl soud. Žalobu na ochranu osobnosti podal na Novotného Tomášek, který žádal kromě omluvy i odškodné čtvrt milionu korun. Zástupci obou stran odcházeli z dnešního jednání nespokojení. Proti verdiktu se mohou odvolat k olomouckému vrchnímu soudu.

Novotný dělal léta bystřického starostu a následně byl zvolen za SNK ED do Senátu. Známým se stal svojí kritikou hazardu a návrhem na zákaz hracích automatů. Do sporu s Tomáškem se dostal kvůli výstavbě lanového centra v Bystřici. Stálo přibližně 3,8 milionu korun, přičemž polovinu uhradil formou dotací stát.

Na tiskových konferencích a v médiích Novotný uvedl, že stavba centra byla nadhodnocena. Prohlásil, že za Tomáškovým podnikáním zbyly zkrachovalé firmy. Podnikatele obvinil z toho, že si objednal jeho vraždu. Novotný to podle soudu prohlásil za situace, kdy věděl, že policejní vyšetřování žádné propojení Tomáška s mafií nebo objednávku vraždy nepotvrdilo. Jen v této části uznal soudce Tomáškovu žalobu za oprávněnou. U ostatních tvrzení soudce podnikatelovým návrhům nevyhověl.