Krajský soud zrušil zákaz neonacistické demonstrace ve Vlašimi

Vlašim - Krajský soud v Praze ve čtvrtek zrušil rozhodnutí vlašimské radnice, která zakázala sobotní demonstraci Autonomních nacionalistů. Akce extremistů má údajně podpořit politické vězně. Podle serveru romea.cz je ale pravým důvodem akce neonacistů demonstrace na podporu příznivců extremistických skupin, kteří jsou ve vazbě po policejních akcích Power. Během nich proběhla i domovní prohlídka u Jiřího Bárty, šéfa místní organizace Dělnické strany ve Vlašimi.

„Respektujeme to a připravujeme ve spolupráci s policií bezpečnostní opatření,“ uvedl starosta Vlašimi Luděk Jeništa. Město podle něj shromáždění nepovolilo kvůli tomu, že organizátoři akce nazvané Pochod za připomenutí politických vězňů ve Vlašimi zneužívají památku perzekuovaných lidí: „Ze všech indicií, které jsme získali, jsme vyvodili závěr, že důvod shromáždění avizovanému názvu neodpovídá.“

Město podle starosty při rozhodnutí o zákazu akce postupovalo podle instrukcí ministerstva vnitra. Chystá se s ním proto celou záležitost konzultovat. Shromáždění se mělo konat v historickém centru Vlašimi, které v současnosti prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Byl to také další důvod zákazu neonacistické akce.