Ministr zemědělství odvolal šéfa kladrubského hřebčína

Praha – Ministr zemědělství Jakub Šebesta odvolal ředitele kladrubského hřebčína Jaroslava Dražana. Důvodem prý byla špatná komunikace i prezentace osobních názorů, které nejsou v zájmu ministerstva ani Česka, vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. K Dražanovu odvolání prý přispělo i pochybení při podání žádosti hřebčína o dotaci z Evropské unie, kvůli kterému pak byla žádost vyřazena. 

„Hlavním důvodem je špatná komunikace se zakladatelem a prezentace osobních názorů, které nevycházejí ze záměrů a zájmů ČR a ministerstva,“ 
uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Hřebčín teď dočasně povede zástupkyně ředitele Simona Voňková, nový ředitel by měl být vybrán v první polovině prosince. Dražan přitom stál v čele hřebčína teprve od dubna, kdy vystřídal Tomáše Kunce. I ten byl ale ředitelem jen pět měsíců. 

Rozsáhlý areál je v katastrofálním stavu

K odvolání Dražana podle Vorlíčka přispělo také pochybení při podání žádosti hřebčína o dotaci z Integrovaného operačního programu. Hřebčín chtěl na modernizaci zázemí pro chov koní získat zhruba 300 milionů korun. Kvůli této dotaci bylo nutné změnit právní formu hřebčína ze státního podniku na příspěvkovou organizaci. Nedávno navíc hřebčín přišel rovněž o dotaci 100 milionů korun na vybudování zázemí pro turisty. Ministerstvo zemědělství prý nemělo dost peněz na doplacení projektu.

Kladrubský hřebčín datuje své počátky do roku 1579, kdy mu císař Rudolf II. udělil statut císařského dvorního hřebčína. Od roku 2007 je díky chovu starokladrubských koní vyšlechtěných z koní starošpanělských kandidátem na prestižní seznam UNESCO. Rozsáhlý areál s desítkami objektů je bohužel v katastrofálním stavu.

Starokladrubský kůň
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24