Jihočeské hrady a zámky chystají zimní prohlídkové trasy

Praha – Nejkrásnější zámky v jižních Čechách připravily pro návštěvníky zimní prohlídky. Lidé tak mohou i mimo sezonu zavítat například na Hlubokou nebo Rožmberk, kde je čekají i nové trasy. Památkáři chtějí historické komplexy oživit a vydělat tak peníze na další opravy. Částečně chtějí vyrovnat i ušlé zisky z léta. Některé hrady a zámky navíc zůstanou otevřené i po vánočních svátcích. Památky v Jihočeském kraji patří k nejnavštěvovanějším v zemi. V letošní hlavní sezoně prošlo jejich branami 980 tisíc lidí, což je o 20 tisíc méně než loni.

Zimní prohlídková trasa na Hluboké je otevřená od listopadu až do března příštího roku, kdy zámek plynule přejde do letní sezony. Do konce listopadu navíc probíhají netradiční prohlídky zaměřené na počátky elektrifikace zámku. „Prohlídky se skládají z hraných scének a návštěvníci se na nich mohou dozvědět, co se vlastně odehrálo těsně před tím, než dal kníže Adolf se svou manželkou Idou souhlas k elektrifikaci zámku,“ řekl ČT kastelán na Hluboké Miroslav Pavlíček.

Rožmberk připravil pro návštěvníky novou prohlídkovou expozici ve 2. patře hradu, která bude zaměřena především na období 2. poloviny 19. století a příslušníky rodu Buquoy s tímto obdobím spojené. Adventní prohlídky chystají na prosinec i v třeboňském zámku. Vedle historie betlémů, místních zvyků a tradic se zájemci dozví i to, jak trávili v Třeboni Vánoce Schwarzenberkové a další panstvo.

Zámecké pokoje budou vyhřívané

Zámecké pokoje budou vyhřívané, zvýšená spotřeba elektřiny by se ale podle památkářů na vstupném projevit neměla. „Náklady spojené s vytápěním se návštěvností pokryjí a ještě nám zbudou finanční prostředky, které můžeme investovat do opravy objektu a do restaurování,“ dodal ředitel Národního památkového ústavu České Budějovice Petr Pavelec.

Zámek Třeboň
Zámek Třeboň