V teple zimní pneumatiky nefungují, ministerstvo je přesto přikazuje

Jihlava – Druhá polovina listopadu je teplá a povinnost řidičů mít zimní obutí tak ztrácí význam. Teploty se stále drží nad nulou, ale přesto není možné vyjet na zhruba stokilometrový úsek dálnice D1 bez zimní výbavy. V teple nad deset stupňů, které v posledních dnech panuje, může být jízda na zimních pneumatikách po suché dálnici dokonce méně bezpečná než na letních. Ministerstvo dopravy ovšem tvrdí, že minimálně v noci značky svůj smysl mají – a proto je nebude nikdo odstraňovat ani zakrývat.

Úřední čísla, která určují, že od listopadu do března je zima, zatímco od dubna do října není, se letos zcela míjejí se skutečností. První zimní kalamita totiž letos nastala již v polovině října. Takřka v celé republice kolabovala doprava 15. října, protože nasněžilo. Až o dva týdny později osadili silničáři značky nařizující zimní pneumatiky. Od té doby nespadla ani vločka. Právě naopak – silnice jsou suché, po ránu i přes den se teploty šplhají nad deset stupňů.

Ačkoli je takřka jarní počasí, mezi 66. a 162. kilometrem dálnice D1 trvá povinnost mít zimní výbavu. Ještě před měsícem sice ministerstvo dopravy slibovalo, že v případě teplého počasí budou značky nařizující zimní výbavu silničáři zakrývat, ale své sliby nesplnilo. Teplo je a značky platí dál. „Nechceme je v této chvíli jakkoli zakrývat, protože přinejmenším v nočních hodinách svůj smysl mají,“ sdělil důvody ministerstva dopravy jeho mluvčí Karel Hanzelka.

Odborníci ovšem poukazují na to, že ministerstvo svým rozhodnutím žene řidiče do nebezpečí. Když je tepleji než sedm stupňů, ztrácejí zimní pneumatiky své vlastnosti a daleko zaostávají za letními gumami. „Zejména brzdná dráha se zvýší a opotřebení je vyšší než při nižší teplotě,“ upřesnil majitel jihlavského pneuservisu Libor Rambousek.

V příštích letech může být ještě hůře. Ministr dopravy Gustáv Slamečka totiž chce ještě do voleb prosadit uzákonění celoplošné povinné zimní výbavy v Česku. Ta by potom byla povinná na všech silnicích, i kdyby venku bylo dvacet stupňů.