Sněm TOP 09 – Pivečko, gulášek a spořivost

Praha – Jak to vypadá na ustavujícím sněmu TOP 09 v pražském Top Hotelu? Ze všech stran vykukuje obraz usmívajícího se novopečeného předsedy strany Karla Schwarzenberga s dýmkou v ruce na stylizované známce a nápis „Doporučeno“. Portrét knížete zdobí také klopy mnohých delegátů. Těch přijelo na sjezd 169, což je asi třetina ve srovnání s kongresem ODS, který se uskutečnil minulý týden v pražských Vysočanech.

TOPácký sjezd je ve srovnání se sjezdy obou velkých stran podstatně skromnější. Hostesek je jenom pár a účastníci kongresu si hradí své náklady sami. Navíc museli každý zaplatit „vstupné“ 2000 korun, aby straně přispěli na zaplacení 800tisícového účtu za pronájem prostor. Jedinými dárky, které si delegáti a novináři odvezou na památku, bude pivo Schwarzenberg a konzerva špičkového volebního guláše s portrétem prvního místopředsedy Miroslava Kalouska.

Na oba dva prominenty strany se také strhává většina pozornosti delegátů a médií. Skoro by se mohlo zdát, že v sále vzniká jakýsi knížecí kult. V projevech delegátů sjezdu byl Schwarzenberg označován jako významná a integrující osobnost. Kalousek jej ve svém kandidátském projevu například označil za evropskou extratřídu. „Je pro mne osobně velkou ctí a závazkem být v čele strany, která je vedena takovouto osobností,“ myslí si zase místopředseda strany a starosta Čeladné Pavol Lukša.

Kromě důrazu na osobu lídra se sněm TOP 09 vyznačuje hrátkami se symbolikou. Sjezd začal v pátek v 18:09, kdy trval přesně hodinu do 19:09. Dnes bylo jednání obnoveno v 09:09 a i jeho pokračování je fázováno na celé hodiny a devět minut. Přítomno je 169 delegátů, byť to podle předsedy volební komise Pavla Severy ale není záměr. Schwarzenberg s Kalouskem dnes na sněmu navíc předali šek na 20 009 korun sdružení Kontakt bez bariér, které se snaží o integraci postižených osob.

Vtípek od konkurence - webové stránky HOP 09

Průběhu prvního sněmu TOP 09, politice strany i jejím představitelům se dnes ironicky věnovaly webové stránky HOP 09 Strana politických skokanů, které upozorňují mimo jiné na to, že někteří členové TOP 09 nejsou političtí nováčci - mají za sebou kariéru zejména v KDU-ČSL a mnozí i ne zcela čistý štít. Zároveň však sklouzává i k lacinostem.

Na dotaz ČT reagoval Kalousek obviněním z přípravy tohoto webu vedoucího marketingu ČSSD Petra Dimuna. „Nepochybuji o tom, že podobné hlouposti může dělat pouze Petr Dimun, který kdysi dělal černou práci pro Unii svobody. Dnes ji dělá pro pana Paroubka,“ řekl Kalousek.

Schwarzenberg a Kalousek
Zdroj: ČT24
Autor: ČTK