Volební program chce mít TOP 09 k diskusi uvnitř strany v březnu

Praha - Program pro volby příští rok na jaře chce mít TOP 09 připravený k diskusi uvnitř strany na počátku března, předložit veřejnosti jej chce v dubnu. Na tiskové konferenci to dnes novinářům řekl nově zvolený první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Zdůraznil, že program, na němž se začne okamžitě pracovat, nebude popírat nic z tezí, které strana zveřejnila v očekávání nakonec zrušených říjnových předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Podle jeho stranického šéfa Karla Schwarzenberga je na tvorbu dlouhodobého stranického programu se všemi kapitolami potřeba přibližně dva a půl roku.

„My jsme si vytvořili své desatero, máme své zásady a důkladně pracujeme na kapitolách programu, které s pomocí Boží se potom ucelí v jedno,“ poznamenal Schwarzenberg. Zásadní rysy politiky jeho strany, kterou vedení definuje jako konzervativní a proevropskou, jsou podle senátora jasné.

Volební program přirovnal k „Liebigově kostce“, tedy k sušenému bujonovému extraktu vynalezenému Justusem von Liebigem v roce 1856, dlouhodobý program pak k z tohoto polotovaru připravené polévce.

Kalousek jeho slova rozvedl s tím, že krizový program pro zrušené předčasné volby bude rozpracován pro řádné volby příští rok na jaře. Vedení strany by podle Kalouska mělo co nejdříve určit šéfy jednotlivých expertních týmů, kteří by pracovní verzi programu k vnitrostranické diskusi předložili první týden v březnu.

Strana bude vycházet z programu pro předčasné volby

Principy obsažené v dosud zveřejněných programových dokumentech TOP 09 „nebudou negovány,“ zdůraznil první místopředseda strany. Program bude ale rozšířen i na ty oblasti veřejného života, které dosud nezasahoval.

Dlouholetou stranickou vizi podle Kalouska dnes nastínil Schwarzenberg ve svém hlavním sjezdovém projevu, v němž senátor apeloval především na vlastenectví a tvrdou práci. „Myslím, že jsem neslyšel lepší vizi pro Českou republiku. A pravděpodobně ji neuslyším ani na žádné ideové konferenci začátkem roku 2010,“ rýpl si Kalousek do ODS, která ideovou konferenci ke svému programovému materiálu Vize 2020 chystá na první měsíce příštího roku.

„V předvolebním a volebním boji neexistuje žádný spojenec. Všechny strany bojují proti sobě,“ zdůraznil Schwarzenberg. Soupeře lze podle něj dělit na ty, kteří hrají fér hru, a na ty, kdo používají podpásové metody. O koalicích a povolební spolupráci je podle něj nesmyslné mluvit před tím, než voliči ve volbách rozhodnou.

Schwarzenberg a Kalousek
Zdroj: ČT24
Autor: ČTK