Do Vlašimi přijelo demonstrovat devět pravicových extremistů

Vlašim - Několik desítek policistů dnes ve Vlašimi dohlíželo na shromáždění pravicových extremistů, kterého se zúčastnilo pouhých devět lidí. Pod názvem Pochod za připomenutí politických vězňů ho pořádali Autonomní nacionalisté. Akce se obešla bez incidentů, policisté nemuseli nic řešit, řekla novinářům benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská.

Devět účastníků s vlajkami a červenobílými štíty s iniciálami AN se na pochod vydalo od nádraží. Nesli transparent s nápisem Svobodu všem nacionalistům. Cestou vyvolávali hesla jako „Svobodu politickým vězňům“, „Buzerace lidí“, „Česká republika je policejní stát“ nebo „Pusťte naše lidi“. Po zhruba tříkilometrovém pochodu došli na nádvoří zámku, kde dva z nich vystoupili s projevy. Připomněli v nich letošní zásahy policie proti pravicovým extremistům, při nichž byla zadržena řada jejich přívrženců. Několik z nich je stále ve vazbě. Poté se rozešli, zřejmě do hospody.

Radnice shromáždění původně zakázala. Krajský soud ale ve čtvrtek její zákaz kvůli nedostatku důkazů zrušil. Město podle něj neprokázalo, že účelem shromáždění měla být podpora nacionalistů, tedy osob popírajících a omezujících práva občanů, rozněcujících nenávist a nesnášenlivost a porušujících ústavu a zákony. Pozvánka na akci, na níž je použita zkratka AN, navíc podle soudu nevypovídala nic o tom, že svolavatelem je někdo z Autonomních nacionalistů, kteří ve městě v minulosti způsobili škodu sprejováním nápisů.

/*json*/{"map":{"lat":49.8521516678,"lng":15.1831054688,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.704944033079,"lng":14.896430969238,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/