Svoboda vyzval přeběhlíky v TOP 09, aby opustili posty, které získali díky KDU-ČSL

Praha - Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda dnes prohlásil, že dnešní sněm strany TOP 09 pro něj nebyl ničím překvapivým, do jejího čela byli totiž zvoleni převážně bývalí členové lidovců nebo jiných stran. V rozhovoru pro ČT řekl, že kdyby hovořil na ustavujícím sněmu TOP 09, poukázal by na delegáty, kteří neopustili posty a výhody získané díky předchozímu členství v KDU-ČSL. Toto chování je podle něj v přímém rozporu s mottem strany TOP 09, že jí nejde o funkce a výhody.

„Pro nás ten sjezd nebyl žádným překvapením, protože do čela TOP 09 byli zvoleni pouze ti, co přeběhli z jiných stran,“ upozornil Svoboda. Dodal, že stranu nevnímá jako novou. Poukázal také na slogan ustavujícího sněmu TOP 09, který říkal „Zásady, ne výsady“, který podle něj nekoresponduje s tím, že všichni někdejší lidovci, kteří přešli do TOP 09, si ponechali své poslanecké mandáty či místa náměstků, do nichž byli dosazeni na základě politických dohod KDU-ČSL s jinými stranami.

Předseda lidovců odmítl pozvání nového předsedy TOP 09 Schwarzenberga k setkání předsedů sněmovních stran, podle Svobody se totiž jedná o pouhé společenské setkání. „Není třeba jít na společenské jednání a připíjet si na úspěch sjezdu, to ať dělají jeho účastníci,“ poznamenal Svoboda. Na setkání podle něj nepřijde ani předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Senátor za ODS a bývalý místopředseda vlády Alexandr Vondra považuje TOP 09 za soupeře i spojence zároveň. „Před volbami je to konkurent, protože se budeme přetahovat o hlasy, po volbách je to ale potenciální spojenec. Programově si naše dvě strany až tak vzdálené nejsou.“

Vondra nepovažuje TOP 09 za dlouhodobého konkurenta pro ODS, protože její vrchol podle něj je v roce 2009. „Jako u všech podobných politických subjektů je ten startovací proces provázen velkými očekáváními, což potvrzují i průzkumy, reálné volby pak ale dopadají jinak,“ připomíná Vondra osudy některých stran v minulosti.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka komentoval průběh sjezdu TOP 09 slovy: „Působilo to celé dojmem dobře připraveného divadla, v němž si skupina bývalých lidovců hraje na novou politickou stranu.“ Narážel tím právě na fakt, že řadu vedoucích funkcí v nové straně obsadili bývalí členové KDU-ČSL.