Jak vyndat co nejrychleji ježka z klece

Praha – Přesně o to se pokoušejí už generace dětí i dospělých. Tato činnost má i své mistrovství světa, které se v Praze konalo už podeváté. Memoriál Jana Tleskače vznikl podle legendární postavy z knihy Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu. A záhada to pro některé skutečně je. Každý soutěžící má nějaký vlastní trik. Během soutěže to musí všichni stihnout do tří minut.

„Vždycky vyndám nejdřív ty velké ostny,“ říká jeden z mladých soutěžících. „No, já to vždycky vyndám do půlky a pak se vždycky nějak snažím to vyrvat ven,„ dodává horlivě další. “Najde se největší díra a nejdelší bodlina toho ježka a potom se vykroutí a je to," radí trochu pragmatičtěji mladá dívka. Všichni jsou oblečeni ve skautském kroji. Vyjmutí ježka z klece opravdu není jednoduché, o čemž svědčí i rozdílné nejlepší časy jednotlivých soutěžících. Půl minuty, padesát vteřin, čtyřicet tři vteřin, ale i dvacet vteřin – to jsou všechno výsledky mladých účastníků.

Nejlepší čas na světě však jsou pouhé tři vteřiny. Rekordmani ale samozřejmě své mistrovské triky tají. „Grif na to je a je to potřeba trénovat, opravdu vědět, který osten chytnout a dále najít ten nejširší otvor,“ dodává jeden z dospělých organizátorů soutěže Jan Machálek.

U nás je hlavolam známý díky Rychlým šípům

Princip Ježka v kleci vychází ze dva tisíce let starého čínského hlavolamu. První patenty se podle Slavimila Janova objevily už dokonce na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Nejdříve ve Spojených státech a Japonsku a teprve pak se hlavolam rozšířil mezi naše zeměpisné šířky. U nás se pak proslavil díky všeobecně známému románu Záhada hlavolamu. Dobrodružný příběh Rychlých šípů a tajemná legenda stále baví další generace čtenářů, což dokládá svými slovy i mladý Filip Janov: „Je to dobrý příběh, je tam dobré to přátelství, kamarádství… Měli by si podle toho vzít lidé z dnešní doby vzor.“

 „Je to takové dobrodružné, konají dobré skutky a jsou takoví hodní,“ dodávají další čtenáři. Mimořádný čtenářský ohlas románu i dalších Foglarových knih vytvořily z ježka v kleci fenomén, jehož popularita u nás trvá už téměř sedmdesát let. Potvrdila to mimo jiné i soutěž Kniha mého srdce, kde se Záhada hlavolamu umístila v nejlepší dvanáctce.