John: Do strany Věci veřejné se hlásí sto lidí týdně

Praha - Strana Věci veřejné, která se účastní jarních parlamentních voleb, roste raketovým tempem. Nyní už má 490 členů, 700 čekatelů na členství a po internetu registruje 14 500 aktivních příznivců. Do strany Věci veřejné se nyní hlásí 100 lidí týdně, řekl na tiskové konferenci po zasedání celostátní konference strany její šéf Radek John. „Najednou je to síla, o které se nám před půl rokem ani nesnilo,“ uvedl předseda. Straně po republice každým dnem přibývají nové kluby. John to přičítá volební kampani, kterou jeho strana po odložení sněmovních voleb z letošního října na květen příštího roku nepřerušila, a intenzivně v ní pokračuje.

Přestože chce být strana Věci veřejné otevřená, dnes rozhodla, že po volbách zpřísní podmínky pro přijímání nových členů. Noví uchazeči budou muset na členství čekat celý rok. Bude to podle Johna opatření proti přílivu kariéristů. Účastníci dnešní konference rozhodli, že strana nebude ve většině krajů měnit volební kandidátky kromě krajů Jihomoravského a Plzeňského. Tam budou členové a příznivci strany volit nové volební lídry.

Konference se podle tiskové zprávy účastnili také zástupci Klubu angažovaných podnikatelů, kteří přispěli na volební kampaň Věcí veřejných sponzorskými dary ve výši 12 milionů korun. V červenci Mladá fronta DNES uvedla, že Věci veřejné ovládá rodina, která založila bezpečnostní agenturu ABL. Tato agentura podle listu stranu otevřeně i skrytě podporuje. ABL měla získat v Praze 1, kde mají Věci veřejné zastupitele, zakázku od magistrátu na správu památek, uvedl list.

Nejbližšími spojenci strany jsou SNK Evropští demokraté

Věci veřejné se minulý týden zviditelnily tím, že s pomocí zastupitelů ODS svrhly starostu Prahy 1 Petra Hejmu (ODS) a na jeho místo zvolily jiného člena ODS Filipa Dvořáka. Tato rošáda rozladila vedení pražské ODS. Strana také připravuje dlouhodobý vzdělávací projekt, takzvanou Leadership Academy. Půjde o odborné semináře, ve kterých se budou její členové připravovat na práci zastupitele, poslance nebo senátora. O absolutorium už projevilo zájem 300 členů strany, uvedla jeho organizátorka Kristýna Kočí. 

Nejbližším spojencem Věcí veřejných jsou SNK Evropští demokraté, kteří mají dnes v Praze republikový sněm. Obě strany chtějí jít do voleb společně. John řekl, že jim dnes na sněmu navrhl, aby uvažovali o jednotném postupu pod společnou značkou Věci veřejné.