Schwarzenberg: Chceme snížit deficit o procento HDP ročně, euro do roku 2015

Praha – Na svém ustavujícím sněmu včera TOP 09 schválila usnesení, že se bude účastnit jen takové vlády, která se zaváže k výraznému snížení deficitu státního rozpočtu. Předseda strany Karel schwarzenberg dnes v Otázkách Václava Moravce upřesnil, že cílem strany je každý rok snížit deficit o jedno procento HDP a výdaje státu o pětinu. Tím by se stav veřejných financí mohl do pěti let stabilizovat. Šetřit se podle něj má i v tak citlivých oblastech, jako je zdravotnictví nebo sociální dávky. Kromě stabilizace veřejných financí by nižší schodek urychlil i přijetí eura, které by tak mohlo být v Česku zavedeno do roku 2015.

„Dříve se snižování deficitů nedělo, i když pro to byly vhodné podmínky, což byl hřích. Teď to bohužel musíme dělat za ztížených podmínek, protože už není možné čekat,“ uvedl Schwarzenberg zejména s odkazem na vlády ČSSD, během kterých rostla velmi rychle ekonomika, ale i rozpočtové schodky. Jedinou oblastí, kde je nutné výdaje zvýšit, je podle předsedy strany věda a výzkum, kde žalostně zaostáváme. „Musíme na ně sehnat peníze, i kdybychom je měli seškrabat ze zdi,“ říká Schwarzenberg.

Dnes má každý občan ČR dluh 111 tisíc korun a toto číslo se bude i nadále zvyšovat. České žití na dluh nedávno kritizovala i Evropská komise, která zároveň stanovila rok 2013 jako termín, dokdy musí Česko snížit svůj rozpočtový schodek pod tři procenta hrubého domácího produktu. Jinak mohou následovat sankce.

Za dobrý nástroj na podporu ekonomického růstu považuje TOP 09 i přijetí eura, a to pokud možno do roku 2015. Tomu však musí odpovídat i deficity pod 3 procenta HDP. „Euro je pro mě nástroj, a nikoli politický cíl. Jeho přijetí je pragmatická, nikoli ideologická otázka,“ uvedl Schwarzenberg s tím, že nebude euro prosazovat za každou cenu v určitém termínu. Je podle něj důležité dát zejména na racionální doporučení České národní banky, která ví lépe než politici, kdy je to pro zemi výhodné.

Füleho v komisi neměnit, Fischer premiérem do voleb

Schwarzenberg v Otázkách rozhodně odmítl výměnu eurokomisaře Štefana Füleho po květnových parlamentních volbách. „Já bych byl proti, poněvadž bychom se dále zesměšnili,“ řekl designovaný předseda s tím že už podobných přehmatů bylo ze strany ČR dost. Navíc je podle něj Füle dobrý a osvědčení diplomat.

Stejně tak Schwarzenberg popřel, že by po volbách TOP 09 přišla s návrhem, aby byl premiérem i nadále dosavadní šéf úřednické vlády Jan Fischer. „Je to velmi nepravděpodobné, protože nejsilnější strana bude chtít post premiéra, to je naprosto jasné. Menší strana do toho moc mluvit nemůže, navíc by to bylo přiznání vlastní neschopnosti, že bychom neměli kvalitního kandidáta,“ dodal Schwarzenberg.