Karlovarsko musí změnit systém vybírání zdravotnických poplatků

Karlovy Vary - Karlovarský kraj od Nového roku opět změní způsob proplácení regulačních poplatků v krajské nemocnici a léčebně dlouhodobě nemocných. Reaguje tak na výzvu ministerstva vnitra, které dosavadní systém považuje za nezákonný. Pacienti ve třech krajských nemocnicích kvůli regulačním poplatkům dosud nemusí vůbec sáhnout do peněženky. Stačí totiž, když na místě podepíšou darovací smlouvu. To je ale podle ministerstva vnitra v rozporu se zákonem o veřejném zdravotním pojištění.

Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitra, se vyjádřil: „Kraje překračují meze své působnosti a svým postupem zbavují pojištěnce jejich zákonné povinnosti.“ Právě aby se kraj vyhnul přímému zásahu ministerstva do rozhodnutí zastupitelstva a případné žalobě, zavede od ledna nový systém.

Jak to bude celé fungovat, vysvětluje náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD): „Pacient zaplatí regulační poplatek a na místě může sepsat žádost o vrácení tohoto poplatku od Karlovarského kraje. Tuto žádost vhodí do boxu a potom mu na účet budou poslány příslušné peníze.“ Na to už Řepka reaguje smířlivěji: „Pokud nejprve pacient zaplatí a kraj potom uzavře s pacientem svůj občanskoprávní vztah, tak je pro nás ta vyhláška přijatelná.“

Stejný systém už přitom od září platí ve všech 91 lékárnách na území kraje, tedy i soukromých. Náměstek hejtmana připustil, že složitější způsob proplácení poplatků může některé žadatele odradit. Prioritou změny tak zůstává přizpůsobení systému platné legislativě.

Karlovarský kraj měl na regulační poplatky od letošního února v takzvaném fondu řízení likvidity celkem 30 milionů korun. „Z toho už bylo 15,6 milionů korun vyplaceno a počítáme s tím, že do konce roku by to mělo být celkem 18 milionů,“ říká mluvčí kraje Jana Pavlíková. Kraj musel už v září na zpracování žádostí přijmout tři nové úředníky. Po novém roce přibudou další dva přímo v nemocnici.

Vybírání poplatků
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24