Husajn plánoval teroristický útok na Prahu, tvrdí BIS

Praha - Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn plánoval teroristický útok na sídlo Svobodné Evropy v budově někdejšího Federálního shromáždění v Praze. Plán ale odhalila Bezpečnostní informační služba, která teď zveřejnila podrobnosti tajné operace. V roce 1999 začala BIS sledovat agenty irácké tajné služby DGI, kteří měli diplomatické pasy. Člověk z BIS tehdy pronikl přímo na iráckou ambasádu. Kontrarozvědka postupně zjistila, že útok má přijít z okna bytu ve Washingtonově ulici, který je vzdálený od budovy rádia zhruba 80 metrů a DGI měla v plánu si ho pronajmout. Útok měl začít protitankovou střelou RPG 7 a nařídil ho přímo Husajn, jenž tehdy v Iráku vládl.

Husajn si přál, aby bylo vysílání rádia Svobodná Evropa definitivně umlčeno. „Vydal své tajné službě pokyn, aby násilně narušila irácké vysílání Svobodné Evropy. Pro tuto operaci uvolnil značné finanční prostředky,“ řekl mluvčí BIS Jan Šubert. Zásah objektu střelou by se podle odborníků neobešel bez obětí na životech. „Zásah takovým protipěchotním granátem by měl bezesporu pro ty osoby fatální následky,“ řekl mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Jaké zbraně měli teroristé k dispozici:

  • 4 samopaly Kalašnikov (výsadková verze)
  • 2 samopaly Heckler-Koch s tlumiči
  • 11 pistolí
  • 2000 nábojů se zásobníky
  • protitanková střela RPG 7


BIS se podařilo útok odhalit a odvrátit. Nejprve míří český protikrok do diplomatických kruhů: velvyslanectví dostává varovnou nótu, pak je vyhoštěn z Česka 2. tajemník irácké ambasády. Výsledkem bylo, že Iráčané na své ambasádě v dubnu 2003 dobrovolně vydali zbraně, které chtěli použít. Právě kvůli bezpečnosti stály později několik měsíců před rádiem obrněné transportéry.

Svobodná Evropa už sídlí na Hagiboru

Husajnův režim padl při invazi zahraničních vojsk v čele s USA v roce 2003. Na straně USA se do operace nazvané Irácká svoboda zapojilo různým způsobem 49 zemí světa. Husajn byl dopaden později. V roce 2006 byl odsouzen k trestu smrti oběšením, oběšen byl ve stejném roce. Rozhlasová stanice sídlila v budově někdejšího Federálního shromáždění od poloviny 90. let. Letos v červnu budovu převzalo Národní muzeum. Rádio se letos v květnu přestěhovalo do nové budovy na pražském Hagiboru. Nové sídlo je jednou z nejlépe střežených budov v Česku.