Vězeň žaluje stát, že mu odebral DNA

Praha - Stát má první problém kvůli plošnému odebírání vzorků DNA, které probíhalo v českých věznicích před dvěma lety. Tehdy policisté během několika týdnů vzali vzorky víc než 16 000 lidí za mřížemi, kteří si odpykávali trest za úmyslný trestný čin. Tato hromadná akce se nelíbila mnoha vězňům, ale jen jeden z nich dovedl své rozhořčení až k soudu. Žalobu na ministerstvo spravedlnosti podal někdejší šéf pražského Discolandu Sylvie Albert Žirovnický. Odběry u vězňů kritizoval již ombudsman a databáze vzorků DNA se nelíbí ani ochráncům osobních údajů. Informaci přineslo dnešní vydání deníku Právo.

Hromadné odběry řešil i ombudsman

Žirovnický, který si na Mírově odpykává šestnáctiletý trest za vraždu kamaráda z roku 2000, se již se státem v minulosti neúspěšně soudil kvůli svému zatčení. Tentokrát si v žalobě stěžuje na to, že mu byl vzorek odebrán násilím a po státu kvůli tomu požaduje 300 tisíc korun. „Žalobce říká, že to nemělo být vůbec realizováno a že to bylo provedeno nezákonně,“ uvedl mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Zdeněk Douděra.

Proti získávání vzorků DNA se v minulosti ohrazovala skupina vězňů, která se obrátila na ombudsmana Otakara Motejla. Odsouzení tehdy zpochybňovali samotné oprávnění policie odebírat vězňům DNA. Motejl jim dal částečně za pravdu v tom, že šlo o invazivní metodu, která údajně porušovala tělesnou integritu vězňů.

Ministerstvo vnitra se obhajovalo tím, že policistům odběry dovoloval zákon o policii a trestní řád. Totéž dnes tvrdí i žalované ministerstvo spravedlnosti. Vzorky přitom zásadním způsobem rozšířily Národní databázi vzorků DNA, kterou spravuje Kriminalistický ústav Praha a kterou využívají vyšetřovatelé k odhalování zločinů.

Vzorky DNA pomohly vyřešit staré případy

Kriminalistický ústav se podobně hájí i dnes. Podle mluvčí ústavu Petry Srnkové se podařilo najít v téměř 660 dosud nevyřešených případech shodu DNA na místě s některým ze vzorků odebraných u vězňů. Národní databázi vzorků DNA řeší i Úřad pro ochranu osobních údajů. Nelíbí se mu, že jsou v něm vzorky všech odsouzených za úmyslný trestný čin.