Klaus jmenoval tři nové ministry

Praha – Prezident republiky Václav Klaus jmenoval do funkcí tři nové členy úřednické vlády premiéra Jana Fischera. Novým ministrem životního prostředí se stal Jan Dusík, Juraj Chmiel nastoupil do funkce ministra pro evropské záležitosti a Pavel Zářecký do nově vytvořeného úřadu ministra - šéfa legislativní rady vlády. Kabinet opouští Štefan Füle, nástupce Vladimíra Špidly v Evropské komisi, a Ladislav Miko, který se do EU plánovaně vrací ke své původní práci. S končícími členy své vlády se dnes na posledním jednání kabinetu ve starém složení rozloučil i premiér. Podle něj oba dva odcházející ministři pracovali dobře, byli komunikativní a „posilovali vnitřní interakce ve vládě“.

Klaus novým ministrům ke jmenování poblahopřál. Poukázal na to, že do vlády přicházejí zhruba na půl roku, zdůraznil ale, že to není málo. „Ohlédneme-li se dozadu na zhruba půlroční fungování vlády premiéra Fischera, tak musím říci, že i za toho půl roku ta vláda udělala celou řadu věcí a zapsala se do povědomí naší veřejnosti,“ prohlásil prezident.

S odchodem diplomata Füleho na post eurokomisaře pro rozšíření bezprostředně souvisí nástup dvou nových členů vlády. Přímo jej nahrazuje dosavadní velvyslanec v Austrálii Chmiel, nominovaný do úřednického kabinetu občanskými demokraty. „Je to člověk, který je odborný a zároveň nadstranický,“ řekl o Chmielovi šéf ODS Mirek Topolánek. Chmiel byl dosud členem ODS, kvůli svému angažmá v úřednické vládě ale požádal k 27. listopadu o vystoupení ze strany. Občanští demokraté nemají ve stanovách možnost členství přerušit.

Podle Topolánka nevadí ani to, že Chmiel pracuje na strategickém dokumentu ODS Vize 2020. Nový ministr je jedním z garantů kapitoly o zahraniční politice. „Juraj Chmiel bude fakticky členem tohoto týmu (Vize 2020) a nevidím v tom žádný problém,“ prohlásil Topolánek. „Nikdo se přece nedomnívá, že by třeba Martin Pecina byl nepolitický člen ve vládě,“ poukázal na ministra vnitra, kterého do vlády nominovala ČSSD a občanští demokraté ho obviňují, že je příliš spojený s Lidovým domem.

Aby zkrátka nepřišla ČSSD, která nominovala Füleho, byl post šéfa legislativní rady vlády opět povýšen na plnohodnotnou vládní funkci a nabídnut k obsazení sociálním demokratům. Ti vybrali zkušeného právníka Zářeckého, který vládní radu vedl už v dobách premiéra Paroubka.

Výměna na postu ministra životního prostředí také souvisí s Evropskou unií. Dosavadní ministr Miko se, jak mu bylo dříve slíbeno, vrací zpět ke své úřednické práci v aparátu Evropské komise. Nahrazuje jej jeho dosavadní první náměstek Dusík. „Máme poměrně podobné názory na všechno, co pan ministr realizoval,“ řekl ještě před jmenováním Dusík.

Juraj Chmiel
Juraj Chmiel
Více fotek
  • Juraj Chmiel autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1263/126277.jpg
  • Jan Dusík autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/746/74511.jpg