Další rekonstruované nádraží bude liberecké hlavní

Liberec – Rekonstrukce čeká odjezdovou halu libereckého hlavního nádraží. Práce začnou v nejbližších dnech a skončí v příštím roce. Měl by se výrazně zlepšit komfort pro cestující, v příjemnějším prostředí budou pracovat i zaměstnanci, řekl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Dráhy za rekonstrukci zaplatí 33 milionů korun. Na rekonstrukci haly by měla navázat také oprava nástupišť a dalších nádražních prostor. Již dříve už se pracovalo na příjezdové hale.

„Podle záměru architektů by se měla odjezdová hala změnit v moderní prostor plný světla,“ řekl Kubala. Rekonstrukce příjezdové a odjezdové haly nejsou prvními investicemi na libereckém nádraží. Před pěti lety vzniklo v odjezdové hale zákaznické centrum za jedenáct milionů korun, pro vozíčkáře postavily dráhy výtahy v příjezdové hale a na třetím nástupišti.

Největší rekonstrukcí prošlo podzemí libereckého nádraží. Výpravní budovy s nástupišti spojují dva podchody - příjezdový a odjezdový, vedou pod deseti kolejemi a každý z nich měří 97 metrů. Oba byly ve špatném technickém stavu. Jejich rekonstrukce skončila v září a stála asi 140 milionů korun. Odjezdový tunel byl navíc prodloužen až za nádraží, a umožňuje tak bezpečný průchod na druhou stranu směrem k liberecké Tipsport aréně. Podchod nahradil lávku přes nádraží, která musela být už před lety kvůli havarijnímu stavu stržena.

Železnice byla do Liberce přivedena před 150 lety, současná podoba nádraží vznikla po rekonstrukci za počátku 20. století. Z této doby pocházejí také další nádražní budovy nejen v Liberci, ale v celém regionu. Řada z nich je kulturními památkami, což opravy značně komplikuje a prodražuje. České dráhy investovaly do obnovy nádražních budov v posledních letech více než 100 milionů korun. Rekonstrukce se tak dočkalo nádraží v Mimoni, Tanvaldu, Frýdlantu, Chrastavě, Novém Boru, Doksech nebo v Rychnově u Jablonce nad Nisou. V příštím roce čeká rekonstrukce i nádraží v sousedním Jablonci a připravuje se také obnova nádraží Liberec - Horní Růžodol.