PKP posílí spoje TLK a omezí provoz nočního vlaku do Berlína

Varšava – V novém jízdním řádu se cestující v Polsku častěji setkají s rychlíky kategorie TLK, které provozuje jako své nejlevnější dálkové vlaky dopravce PKP Intercity. Od 13. prosince budou jezdit v hodinovém intervalu na lince Vratislav–Krakov a ve dvouhodinovém intervalu na lince Varšava–Čenstochová. Spoje TLK budou posíleny i na dalších relacích, kde se PKP Intercity rozhodly konkurovat spojům Interregio, další dceřiné společnosti koncernu PKP – regionální divizi Przewozy Regionalne. Provoz TLK se rozšíří na úkor dražších expresů, jejichž počet se tak v novém jízdním řádu sníží.

PKP IC zároveň zavede pro vlaky TLK zvláštní tarif, který má být cenově srovnatelný s tarifem Interregio. Spoje kategorií expres, Intercity a Eurocity zůstanou dražší, ale pohodlnější alternativou jak k TLK, tak k Interregiím.

S novým jízdním řádem bude také v zimní sezoně zrušen noční vlak z Varšavy do Berlína. Podle vyjádření PKP jezdil tento spoj přes zimu nevytížený. Ze stejného důvodu bude také omezeno železniční spojení do měst Kudowa a Zagorz.

Cenová válka mezi spoji TLK a Interregio je pokračováním sporů mezi PKP Intercity a PKP Przewovy Regionalne. Ten se rozhořel krátce po oddělení jednotlivých částí osobní dopravy do samostatných dceřiných společností národního dopravce PKP. Na rozdíl od většiny zemí, kde k podobnému rozdělení došlo, nabízejí oba dopravci rozdílné základní tarify a neuznávají jízdenky druhého dopravce vydané pro stejný úsek.