Hoteliér Ďuričko má poslední justiční šanci

Brno - Nejvyšší soud (NS) se začal zabývat dovoláním pražského hoteliéra Bohumíra Ďurička, jenž si má odpykat 12,5 roku vězení za vraždu Václava Kočky mladšího. Ďuričkův obhájce Jan Červenka odeslal dovolání už počátkem října, ale od pražského městského soudu doputoval spis s dovoláním do Brna teprve nyní. Za jak dlouho Nejvyšší soud rozhodne, není jisté. V případech vraždy to většinou trvá několik týdnů až měsíců. Převážnou část dovolání údajných vrahů NS odmítá bez veřejného projednání pro zjevnou neopodstatněnost.

Obhajoba v dovolání navrhuje soudu, aby zrušil rozhodnutí vrchního soudu i Městského soudu v Praze a nařídil prvoinstančnímu senátu případ znovu projednat. Argumentace dovolání se znovu točí okolo nutné obrany, hoteliér stále trvá na tom, že střelbou pouze odvracel útok.

Tragická událost se stala loni 9. října kolem 23:10 v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Kočka mladší se tehdy dostali do roztržky, při které Kočka mladší podle pravomocného verdiktu hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak podle soudů vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a v úmyslu jej připravit o život na něho třikrát vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný.

Soudy Ďurička poslaly do nejpřísnějšího typu vězení - do věznice se zvýšenou ostrahou. Nejbližším příbuzným zastřeleného muže má podle pravomocného rozsudku zaplatit odškodné přes 1,5 milionu korun.