Vláda schválila střednědobou koncepci armádních misí

Praha - Vláda schválila střednědobou koncepci působení českých vojáků v zahraničních operacích až do roku 2013, kterou společně předložili ministři obrany a zahraničí Martin Barták a Jan Kohout. Česko se podle tohoto dokumentu bude v příštích letech soustředit na Afghánistán, kde hodlá pomáhat při rekonstrukci, výstavbě tamních bezpečnostních sil, boji speciálních jednotek s teroristy a při podpoře dalších aktivit mise ISAF.

V Afghánistánu by měl nadále působit český rekonstrukční tým v provincii Lógar, Češi by se měli podílet i v letech 2011 až 2013 na výcviku místních ozbrojených složek. Pro ISAF bude létat několik vrtulníků české armády. Čeští odborníci by také měli cvičit personál vrtulníkové základny. V roce 2011 by mohly po roční přestávce příští rok znovu působit v Afghánistánu speciální síly, které jsou nyní zapojeny v bojové operaci Trvalá svoboda; v roce 2010 by se měly podílet na ochraně českého velvyslanectví. 

Čeští vojáci budou působit i v misi KFOR v Kosovu, kde se ale jejich počty začnou snižovat. V roce 2012 počítá ministerstvo obrany s další misí českých stíhaček při ochraně pobaltských zemí.   

Ministr obrany Martin Barták také chce, aby příště parlament schvaloval vojenské mise na dva roky dopředu s vyhlídkou i na třetí rok. Teď poslanci schvalují mise každý rok, jenže to prý přináší problémy s plánováním, financemi i ve spolupráci se spojenci. „Předpokládám, že poslanci budou při druhém a třetím čtení rozpočtu v tomto zodpovědní. Vždy jsme zatím byli schopni tyto náklady pokrýt z našeho rozpočtu,“ odpověděl Barták na otázku, jak budou mise financovány. Podmínkou podle něj je, že v rozpočtové kapitole ministerstva už nenastanou další škrty.   

Delší periodicita schvalování zahraničních operací české armády podle podle ministra obrany neměla bránit rychlému posouzení případné další operace, která bude vynucena okolnostmi.