Třetina okresů bojuje s epidemií, o očkování proti prasečí chřipce není zájem

Olomouc/Praha/Opava - Třetina ze 77 okresů České republiky se nyní potýká s chřipkovou epidemií. Za epidemickou hranicí 2 000 nemocných na 100 000 obyvatel je podle posledních údajů hygieniků 25 okresů. Horší situace je v moravských krajích. Třeba na Olomoucku se zvýšila nemocnost o 32 %, v současné době trpí chřipkou 2 180 osob na sto tisíc obyvatel. Nejhorší situace je na Jesenicku, naopak nejvíce zdravých je na Přerovsku. Nebezpečnější prasečí chřipkou onemocnělo v kraji už 18 lidí. Praktičtí lékaři, kteří nyní většinou začínají očkovat proti prasečí chřipce, se potýkají s nezájmem o vakcíny. Například předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák uvádí, že o očkování zatím projevila zájem pouze asi pětina z jím oslovených pacientů, a soudí, že stejné problémy jako on mají i ostatní lékaři. Na jednotce intenzivní péče infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě zemřela v sobotu na následky prasečí chřipky jednadvacetiletá studentka vysoké školy. Dívka ale podle mluvčího Daniela Svobody trpěla život ohrožujícím chronickým onemocněním.

Nejvíce nemocných na 100 000 obyvatel je v Ostravě, a to 3768. V Moravskoslezském kraji je epidemie v polovině z celkem šesti okresů. Z laboratorních vyšetření nemocných navíc vyplývá, že mezi původci onemocnění se výrazně uplatňuje virus prasečí chřipky. S vysokou nemocností bojuje i Zlínský kraj, kde je epidemie ve všech čtyřech okresech. Chřipková epidemie v regionu je podle hygieničky Hany Tkadlecové zřejmě na vrcholu.

Epidemii hlásí také tři z pěti okresů Olomouckého kraje, nejhorší situace je v Jeseníku, kde na 100 000 obyvatel připadá 3321 nemocných, což je druhý nejvyšší počet v zemi. Kvůli epidemii zůstali dnes doma i žáci ze čtyř škol v Hranicích, ve Šternberku, Velké Bystřici a Přerově. Navíc od soboty začalo platit omezení návštěv v přerovské a prostějovské nemocnici. Připojily se tak k nemocnici ve Šternberku a šumperské porodnici, kde už zákaz návštěv platí.

Praktičtí lékaři registrují nezájem o očkování proti prasečí chřipce

„Já bych řekl, že většina (pacientů vakcínu) odmítá,“ řekl Šmatlák, který v úterý zahájí očkování. Naočkovat má zhruba 150 vytypovaných lidí se zdravotním rizikem, z oslovených pacientů projevila o vakcínu zájem zhruba pětina. Nejčastějším důvodem odmítání očkování je podle něj neznalost pacientů. „Oni jsou zmatení rozporuplnými prohlášeními bohužel i ze strany lékařů,“ řekl Šmatlák. Prezident České lékařské komory Milan Kubek již dříve odmítl povinnost očkování proti prasečí chřipce pro lékaře s tím, že nejsou pokusní králíci. Vakcína v tu dobu teprve procházela testováním.

Podle pražské lékařky Ireny Kudrnovské zatím odmítá vakcínu asi třetina lidí. Jsou to starší lidé, oni i jejich příbuzní jsou očkováni proti sezonní chřipce, nikam nechodí, takže se nemohou chřipkou nakazit, vysvětlila. Další skupinu odmítačů podle ní tvoří lidé, kteří nechtějí ani očkování proti běžné chřipce. Kudrnovská si nemyslí, že by za nezájem lidí mohla špatná informovanost. Sama ještě neočkuje, neboť stále nedostala potvrzené seznamy pacientů od pojišťoven zpátky.

ČR má devátou oběť prasečí chřipky

„Příčinou úmrtí bylo plicní selhání v souvislosti s nákazou virem chřipky H1N1 při jiném chronickém životu ohrožujícím nervosvalovém onemocnění pacientky,“ uvedl mluvčí Svoboda. Dodal, že žena zemřela osmý den po objevení prvních příznaků choroby. Pacientka byla na umělé plicní ventilaci a měla nasazenu antibiotickou a antivirotickou léčbu.

Milan Kubek
Milan Kubek
Více fotek
  • Milan Kubek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/809/80808.jpg
  • Okresy s epidemií chřipky k 30.11.2009 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1271/127027.jpg