Vánoce budou podle meteorologů bílé jen na horách

Praha – Pokud jste se těšili na bílé Vánoce, pak vás asi dlouhodobá předpověď meteorologů zklame. O svátcích má totiž sněžit jen na horách, v nižších polohách má padat spíše déšť se sněhem. Od 20. prosince by se denní teploty mohly vyšplhat až k pěti stupňům Celsia, mrznout má jen v noci. Celkově má být podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu poslední měsíc roku nadprůměrně teplý, obloha bude po většinu času zatažená. Pranostika přitom říká, že pokud není prosinec studený, bude příští rok hubený.

Začátek prosince by měl přesto přinést ochlazení, do středy mohou teploty klesnout až o sedm stupňů Celsia. Do konce týdne by pak přes den mělo být maximálně pět stupňů, v noci mohou teploty klesat pod bod mrazu. Toto ochlazení je však jen přechodné. V první prosincové dekádě se totiž mají nejvyšší denní teploty pohybovat mezi dvěma a osmi stupni, v noci pak může teplota klesnout k nule.   

Od 11. do 20. prosince má být převážně zataženo a mlhavo, může se vyskytnout i mrholení. Pokud se objeví sníh, pak jen ve vyšších polohách. Denní teploty opět mohou šplhat až k osmi stupňům Celsia, v noci mohou klesat až k minus dvěma stupňům.   

I na posledních deset prosincových dní hlásí meteorologové oblačno. Bílé Vánoce by podle předpovědí mohly být na horách, v nižších polohách se však dá čekat hlavně déšť se sněhem. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí minus jeden až plus pět stupňů Celsia, v noci může přituhnout až na minus čtyři stupně.