Ostrava získá od EU na renovaci terminálu přes půl miliardy

Ostrava - Z evropských zdrojů získá Ostrava více než půl miliardy korun na renovaci přestupního terminálu u vlakového nádraží v městské části Svinov. Regionální rada Moravskoslezsko, která evropské peníze přerozděluje, totiž dnes schválila dotace pro tento projekt, informoval o tom mluvčí rady Michal Sobek. Během dvou let by se měl zcela změnit nejen přednádražní prostor u Svinovských mostů, ale i Bílovecká a Peterkova ulice. Celkově si úpravy vyžádají více než 621 milionů korun.

Z toho EU přispěje prostřednictvím Regionálního operačního programu Moravskoslezsko (ROP) 568 miliony. Podle Sobka projekt zajistí komfortní přestup cestujících a napojení městské hromadné i pěší dopravy na již rekonstruované vlakové nádraží. Dodal, že úprava prostor bude rozdělena do dvou etap. Svinovský terminál je nejvýznamnějším dopravním uzlem v Moravskoslezském kraji, vstupní branou do města i regionu. Denně tudy projdou tisíce lidí.

V první fázi bude během příštího roku zprovozněn průjezd pod Svinovskými mosty v trase nového prodloužení ulice Peterkova. Na ni pak naváže druhá část, při které budou například modernizovány schodišťové věže, výtahy a eskalátory v objektu Svinovských mostů a tramvajové a autobusové zastávky. Dokončeno bude rovněž prodloužení Peterkovy ulice. Vzniknou také nové autobusové zastávky pod Svinovskými mosty, pěší komunikace podél vlakového kolejiště a oplocení. Vše má být hotovo na konci roku 2011.

Na rozvoj dopravní obslužnosti v regionu jsou v ROP do roku 2013 vyčleněny asi dvě miliardy korun, tedy zhruba desetina všech prostředků. V lednu příštího roku bude regionální rada přijímat projekty zaměřené na pořízení železničních drážních vozidel a zároveň i autobusů pro městskou a příměstskou dopravu. Uvolnit chce dohromady až 810 milionů korun.