Lékaři varují před poruchou krvetvorby zvanou MDS

Praha – Čeští lékaři varují před myelodysplatickým syndromem, ve zkratce MDS. Nemoc patří mezi poruchy krvetvorby a projevuje se únavou, krvácením nebo dušností. Právě rozličné příznaky jsou důvodem, proč je pro řadu praktických lékařů těžko identifikovatelná. Podle odborníků není veřejnost o této nemoci navíc dostatečně informována. Onemocnění postihuje hlavně seniory a ročně se eviduje kolem sto nemocných.

MDS se vyznačuje neschopností lidského těla odbourávat železo. To se usazuje v organismu, ničí kmenové krvetvorné buňky a v krajním případě může vést až k leukémii. Zcela vyléčit může myelodysplatický syndrom pouze transplantace kostní dřeně. Pokud lékař u pacienta odhalí syndrom včas, je úspěšnost téměř sedmdesátiprocentní.

„V mém případě jsem absolvoval chemoterapii každý den a závěrem té chemoterapie bylo to ozařování, kdy se zničí vlastní kostní dřeň, která špatně pracuje,“ informoval předseda občanského sdružení Diagnóza MDS Bohumír Ježek.

V případě, že pacient nemůže transplantaci podstoupit, mají lékaři záložní plán, a tím je tzv. chelatační léčba. Během ní provádějí lékaři nemocným pravidelné a časté transfuse doplněné o léčbu antibiotiky a další podpůrnou terapií. „Dokážeme podat léky, které železo navážou a vyloučí ven z organismu. Celou komplikaci mohou zvrátit,“ informovala lékařka I. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Anna Jonášová.