V létě přišel o dům, dnes již opět bydlí

Pardubice - Příběh jako z filmového hororu si prožil Petr Linhart z Lukovna na Pardubicku. Před třemi měsíci mu shořela celá jeho zemědělská usedlost. Během několika hodin přišel o všechno a ocitl se doslova na kolenou. V těchto těžkých chvílích se projevila síla lidské solidarity. Petru Linhartovi pomohli sousedé a lidé z blízkého okolí. Po třech měsících znovu bydlí.

Poslední srpnovou neděli vyvrcholila v Lukovně, malé obci na Pardubicku, rodinná tragédie. Majetkové neshody řešil bratr pana Petra Linharta tím, že zapálil jeho zemědělskou usedlost. Potom se zastřelil. Panu Linhartovi nezbylo téměř nic. „Toho 30. srpna tady hořela stodola a dva rodinné domy,“ popisuje situaci organizátorka pomoci Marie Schillerová.

Už druhý den začali lidé panu Linhartovi pomáhat. Nosili oblečení, peníze nebo uklízeli po požáru. Kdo mohl, vzal si v práci volno a šel pomáhat s rekonstrukcí poničeného rodinného domu. Všichni věřili, že pan Linhart bude trávit Vánoce zase doma. „Když je někdo v nouzi, je třeba mu pomoci,“ říká dobrovolný řemeslník Ladislav Briš. „Teď se ukázalo, že když je problém, tak se lidé dokážou semknout a pomoci,“ uvádí starosta Sezemic Bohuslav Kopecký.

To nejhorší má Petr Linhart za sebou. Na den přesně tři měsíce od osudného požáru se mohl opět nastěhovat domů. „Děkuji všem, kdo mi pomohli,“ neskrývá dojetí majitel usedlosti Petr Linhart. „Myslím, že se stal takový malý zázrak,“ uzavírá Marie Schillerová.   

Teď už pan Linhart opět stojí na vlastních nohách. Říká, že pomoci sousedů a lidí z okolí si velmi váží. Pokud bude třeba, je připravený ji oplatit.