Za smrt pacientky dostali gynekologové podmínku

Sokolov - Tři gynekologové ze sokolovské nemocnice, kteří zavinili smrt pacientky, odešli od soudu s podmínkou. Primář Petr Volšík a jeho zástupce Václav Špalek dostali za způsobení úmrtí z nedbalosti roční trest s odkladem na dva roky a zákaz vedoucí práce lékaře na dva roky, Jozef Renčko pak půl roku s dvouletým odkladem a zákaz samostatné práce lékaře. Volšík i Špalek se odvolali, Renčko si vzal lhůtu na rozmyšlení, stejně jako státní zástupce, který ale po jednání řekl, že je s rozsudkem spokojen.

Podle soudu Volšík při laparoskopickém vynětí dělohy poranil tenké střevo pacientky a vlivem nedostatečné následné péče pak zranění přerostlo v otravu krve a ani další operace už sedmapadesátiletou ženu nezachránila.

Soudkyně přihlédla k tomu, že se lékaři pacientce dostatečně nevěnovali a nezajímali se o její stav - žena zvracela a stěžovala si na bolesti. Na oddělení pak byly i další nesrovnalosti, které všechny dohromady způsobily, že lékaři včas porušení střeva a následnou sepsi nezjistili. Pozůstalí se mohou s případnou žalobou na odškodnění obrátit na občanskoprávní soud.

Podle manžela zesnulé pacientky Jaromíra Jelínka sice soud trval dva roky a mezitím lékaři mohli dál pracovat způsobem, který způsobil smrt jeho ženy, ale rozsudek vítá. „Nám šlo o to, aby své zaměstnání nedělali alespoň na nějakou chvíli. Vždyť přece někdo musí být potrestaný, vždyť to bylo zanedbání,“ řekl po jednání soudu Jelínek. Žalobu o odškodnění už podal.