Lékaři: Prasečí chřipka je mediální bublina

Praha - Většina praktických lékařů si myslí, že očkování proti prasečí chřipce začalo pozdě a je nedostatečně otestované. Většina dotázaných si navíc myslí, že prasečí chřipka je mediální bublina. Česká vakcinologická společnost je ale znepokojena zpolitizováním očkování. Vadí jí i umělé vzbuzování dojmu, že je nebezpečné. V Česku si dosud prasečí chřipka vyžádala 11 obětí. Počty lidí s touto nemocí přesáhly v ČR podle odhadů hygieniků a lékařů už 100 tisíc. Tento týden dorazí i dalších 72 tisíc vakcín. Pokud vláda schválí očkování dětí od deseti let, začne jejich vakcinace příští týden. Středočeská záchranná služba si už podle hejtmana Ratha vyjasnila problémy s šaržemi vakcíny proti prasečí chřipce a může začít s očkováním.

Děti budou očkovat pouze vakcinační centra. Rizikové pacienty vyberou lékaři. Půjde zejména o děti s onemocněním srdce, dýchacích cest, ledvin, s poruchou imunity a onkologickým onemocněním. Podle předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hany Cabrnochové byla navíc přidaná skupina dětí s onemocněním nervosvalového aparátu. Odborníci ale zároveň vybízejí rodiče, aby se s dětmi přihlásili sami.

Podle průzkumu si 83 procent oslovených lékařů myslí, že s očkováním proti prasečí chřipce se mělo v Česku začít dříve. Za dostatečně otestované ho nepovažuje 60 procent z nich a 70 procent říká, že je onemocnění z hlediska závažnosti srovnatelné s chřipkou sezonní. Průzkum dále zjistil, že 69 procent oslovených lékařů se nechce nechat očkovat, ale svým pacientům by očkování vyloženě nedoporučila pouze šestina dotázaných, a to především kvůli nedostatečnému otestování vakcíny a z obavy z vedlejších účinků očkovací látky.

Seznamy pacientů na očkování jsou neaktuální

Negativně lékaři reagovali i na samotný způsob organizace očkování, kritizovali zejména formu balení vakcín. „Lékaři obdrželi vakcínu v sadě pro deset pacientů najednou, nikoliv jako jednotlivé dávky - a připravenou očkovací látku je nutné spotřebovat do 24 hodin, což je velmi nepraktické,“ vysvětlila mluvčí Sdružení praktických lékařů České republiky Irena Kudrnovská.

Za problematický považují lékaři i výběr pacientů vhodných k očkování na základě seznamů vytvořených zdravotními pojišťovnami. Seznamy jsou podle nich neaktuální a objevují se v nich prý pacienti, kteří očkování nepotřebují, a naopak chybějí lidé z ohrožených skupin.

Prasečí chřipka má v ČR 10. a 11. potvrzenou oběť. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zemřel 39letý muž s chorobou srdce. V Mělníku umřel 29letý pacient. Obě nákazy zjistila Národní referenční laboratoř pro chřipku, mrtvé potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. V pondělí také zemřel v Oblastní nemocnici v Jičíně třicetiletý muž na selhání srdce, zřejmě v souvislosti s prasečí chřipkou. Pokud testy u zemřelého virus H1N1 potvrdí, bude to dvanáctá oběť v Česku.

Vakcinologové: Očkovací látka byla prověřena na milionech osob

„Ve společnosti byl navozen dojem, že vlastně ani odborníci neví, jestli vakcína je, či není bezpečná, či jestli vůbec existuje hrozba chřipky,“ uvedl vědecký sekretář České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Odborníci jsou podle něj schopni doložit svá tvrzení fakty, kdežto každému, kdo se za odborníka jen vydává, stačí zcela neověřené zprávy, aby kolem sebe šířil nejistotu. „Celý problém se výrazně zpolitizoval a snaha získat laciné politické body vede až k odborně naprosto nekorektním vyjádřením, která ale část laické veřejnosti bohužel akceptuje. Výrazně se na tom podílí i část lékařů,“ dodal Chlíbek. Vakcína byla podle něj prověřena na milionech osob a „zcela nepochybně svoji bezpečnost prokázala“.