Cenu Gypsy Spirit dostali lékaři popálené Natálky

Praha - Lékaři z dětské jednotky intenzivní péče ostravské nemocnice převzali z rukou kardinála Miloslava Vlka ocenění Gypsy Spirit. Ceny letos poprvé vyhlásil ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb a mají veřejnosti představit úspěšné projekty integrace romské menšiny do většinové společnosti. Ostravští lékaři dostali cenu za péči o tříletou Natálku, která málem uhořela při dubnovém žhářském útoku neonacistů ve Vítkově na Opavsku. Holčička bude po téměř osmi měsících léčby propuštěna zítra do domácí péče. Záznam slavnostního večera odvysílá Česká televize v sobotu 5. prosince od 20:05.

Ostravští lékaři byli nominováni v kategorii čin roku směřující k záchraně
života. Nominováni byli také jejich kolegové z popáleninového centra ostravské nemocnice. „Je to určité ocenění naší práce, která probíhala celou dobu předtím bez povšimnutí. Tento případ ukázal, co všechno jsme schopni udělat,“ dodal primář oddělení Bořek Trávníček. V dalších kategoriích ocenění získaly nevládní organizace Český západ, Muzeum romské kultury a malotřídní škola ze Svitav-Lačnova. Cenu pro jednotlivce si z udílení odnesl zakladatel romistiky na Karlově univerzitě Ladislav Goral. 

V čele odborné poroty, která vybírala adepty na ocenění Gypsy Spirit, usedl Václav Havel, po jeho boku pak Michael Kocáb, eurokomisař Vladimír Špidla, Andrej Mirga - poradce pro záležitosti Romů a Sintů při OBSE, a také současná poslankyně Národné rady Slovenské republiky Magda Vášáryová, která stála u zrodu Gypsy Spirit na Slovensku. „Já jsem byl ve vězení hodně s Romy a myslím, že jsem trochu nahlédl do jejich duše,“ řekl ČT Havel.

Kocáb chce oceňováním úspěšných projektů na podporu Romů vytvořit nový prostor na prezentaci pozitivních příkladů integrace. Nové ocenění je součástí dlouhodobého mezinárodního projektu Dekáda Romů, jehož se účastní země střední a východní Evropy. Jeho organizátoři chtějí zlepšit zejména kvalitu bydlení, zdraví, vzdělání a zaměstnanosti Romů.

Cena za čin roku:

Dětská jednotka intenzivní a resuscitační péče Fakultní nemocnice v Ostravě pod vedením Michala Hladíka cenu získala za příkladnou zdravotní péči o malou Natálku. Natálka utrpěla popáleniny na většině těla během žhářského útoku na dům jejích rodičů. Tým lékařů se o Natálku postaral s maximálním nasazením, které mnohonásobně překonalo rámec běžných pracovních povinností.

Cena pro jednotlivce:

Ladislav Goral, který se už v 70. letech věnoval jako jeden z prvních sociální práci s Romy. Stál u zrodu romistiky na fakultě UK, podílel se na
vydání romsko-českého slovníku, v devadesátých letech působil jako pracovník sekretariátu Rady pro národnosti Uřadu vlády, celoživotně mapoval romské rody. Založil jedno z nejstarších občanských sdružení zabývající se Romy R-Mosty.

Cena pro nevládní organizace:

Občanské sdružení Český západ realizuje v Dobré Vodě a okolí řadu projektů s cílem budovat v lokalitě Toužimska občanskou společnost. Nabízí pravidelné i občasné aktivity pro děti, mládež i celou komunitu. Hlavní cílovou skupinou sdružení je místní sociálně vyloučená romská komunita. Aktivně zapojuje do svých projektů majoritní komunitu z lokality.

Cena pro firmu:

Muzeum romské kultury bylo nominováno za dlouholetou působnost v oblasti kultury. Muzeum se od počátku snažilo především budovat sbírkové fondy dokumentující kulturu a dějiny Romů. Dnes spravuje fondy tradičních řemesel a profesí, historických typů obydlí, vybavení interiéru, oděvů a šperků, výtvarného umění, písemných materiálů, plakátů a pozvánek, audio, foto a videodokumentace, zřídilo knihovnu, mapuje ohlasy na kulturu Romů v kultuře majoritní.

Cena za mimoškolní vzdělávací aktivity:

Malotřídní základní škola ve Svitavách-Lačnově s třetinou romských dětí. Škola se věnuje organizování mimoškolních aktivit zaměřených na kulturní a sociální propojení místní romské vyloučené komunity a majority. Každý měsíc pořádá škola kulturní akce pro veřejnost, zajišťuje zájmové kroužky, aktivně využívá romské školní asistentky, snaží se prostřednictvím různých projektů zajistit finance pro děti ze sociálně slabých rodin pro školní pobyty v přírodě a exkurze.

Předávání cen Gypsy Spirit
Předávání cen Gypsy Spirit