Za loupež a pokus o vraždu policistů potvrdil soud 20 let vězení

Praha - Martin Pavlíček půjde za ozbrojené přepadení banky a pokus o vraždu s konečnou platností na 20 let do vězení. Výjimečný trest mu dnes udělil Vrchní soud v Praze, který tak potvrdil červencový verdikt Městského soudu v Praze. Soud uznal Pavlíčka vinným z pokusu o vraždu kvůli střelbě na policejní auto. Podle prvoinstančního senátu tehdy ohrozil život šesti policistů. Pavlíček s rozsudkem zásadně nesouhlasí. Po skončení jednání řekl, že se hodlá dovolat k Nejvyššímu soudu.

Podle obžaloby Pavlíček spolu s dalšími třemi komplici přepadával v letech 2003 a 2004 banky v Praze, Plzeňském a Karlovarském kraji. Na každé přepadení byli muži dobře připraveni. Měli obhlédnuté místo, byli maskovaní, na loupeže jezdili v autech s kradenými poznávacími značkami a přepadení trvala krátkou dobu. Prvoinstanční soud však nenalezl dostatek důkazů pro Pavlíčkovu účast na všech sedmi akcích a uznal ho vinným pouze z jedné loupeže.

Pachatelé byli dopadeni chvíli po vyloupení Komerční banky

Policie muže dopadla 20. srpna 2004 chvíli po vyloupení Komerční banky v Praze 4. Policista tehdy vystoupil z maskované dodávky a vyzval lupiče, aby se vzdali. Pavlíček ale začal střílet do vozu, kde se nacházeli členové zásahové jednotky. „Skutečnost, že nikdo nebyl zasažen, byla shodou náhody a štěstí, nezávislou na vůli pachatele,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Martin Zelenka. Pavlíček ale při dřívějších výpovědích tvrdil, že o policistech nevěděl. Pistole mu prý sama vystřelila, když upadl. „Je zcela nemožné, aby vystřelil náhodně pětkrát za sebou,“ vyvrátil jeho argumentaci Zelenka.

Soudce označil muže za obzvlášť nebezpečného, protože spáchal více závažných trestných činů. Zasloužil by si podle něj ještě přísnější potrestání, protože jde o recidivistu. Vrchní soud ale trest zpřísnit nemohl, protože se proti prvoinstančnímu verdiktu neodvolal státní zástupce. S Pavlíčkem byli v hlavním líčení souzeni také Roman Šimůnek, Patrik Wohlhöfner a Miroslav Skalník. Wohlhöfner si ve vězení odpykává jedenáctiletý a Skalník šestiletý trest. Šimůnek dostal trest sedm a půl roku. Proti rozsudku městského soudu se muži neodvolali.