V Ústí nad Labem zatím nebudou nové trolejbusy

Ústí nad Labem - Ústecký dopravní podnik letos nekoupí deset plánovaných nových trolejbusů pro obnovu vozového parku. Dopravní podnik ani město, které jej vlastní, nemají na nákup kvůli současné finanční situaci peníze. Podle náměstka ústeckého primátora Jana Řeřicha si podnik kvůli zpřísněným bankovním podmínkám nemůže vzít plánovaný úvěr. Dopravní podnik chtěl letos nakoupit celkem deset trolejbusů a pět autobusů za zhruba 164 milionů korun.

Rada města, která je zároveň valnou hromadou podniku, schválila na konci loňského roku zajištění úvěru na financování obnovy vozového parku do 170 milionů korun se splatností deset let.

Dopravnímu podniku se ale podařilo částečně vozový park obnovit. Ze svých prostředků zakoupil čtyři nové nízkopodlažní autobusy, které dnes představil veřejnosti. Zaplatil za ně 18,5 milionu korun (bez DPH), ministerstvo dopravy by na jejich nákup mělo přispět 3,6 milionu korun. Podle ředitele dopravního podniku Tomáše Krause jsou čtyři nové autobusy úspěch a v současné době maximum možného.

V Ústí jezdí převážně nízkopodlažní autobusy, podle Krause je vozový park autobusů v dobrém stavu, mohl by ale být mladší. Stav trolejbusů na linkách ústecké MHD je horší, jejich průměrné stáří přesahuje 15 let. Dopravní podnik spolu s městem na shánění dotačních prostředků na obnovu trolejbusů intenzivně pracuje.

Před třemi lety shořel před zoologickou zahradou v Ústí trolejbus, který vezl zhruba 50 cestujících. Nikdo tehdy zraněn nebyl, primátor Jan Kubata ale poté nařídil mimořádné technické kontroly 52 trolejbusů starších deseti let. Žádné závady ale kontroly neodhalily.