Za komunistické represe dostanou Kořínkovi půl milionu

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes přiznal čtyřem členům rodiny Kořínkových půlmilionové odškodné za represe, které rodina utrpěla v době komunistického režimu. Ministerstvo spravedlnosti se jim za ně rovněž musí písemně omluvit. Vrchní soud tak potvrdil srpnový verdikt Krajského soudu v Brně, proti kterému se Česká republika zastoupená ministerstvem spravedlnosti odvolala. Rozsudek je pravomocný.

Manželé Karel a Jindřiška Kořínkovi měli podle svých blízkých a některých antikomunistů s bývalým režimem problémy kvůli svému náboženskému vyznání a politickým názorům. Když si začali stěžovat na potíže s bydlením, dostali se do vleklých sporů a nakonec skončili na psychiatrii. Později byl sice manželský pár propuštěn, v roce 1967 je ale úřady zbavily právní způsobilosti, což mělo za následek nucené odebrání jejich dětí.

Právní zástupce Kořínkových Vladislav Petrů:

„Moji klienti s tou částkou 125 tisíc spokojeni nejsou, ovšem to utrpení se soudy po 17 let bylo tak velké, že se toho chceme prostě zbavit.“

„Moji sourozenci byli jednoho dne odvezeni ze školy a my jsme se až následujícího dne dozvěděli, že jsou v dětském domově,“ uvedl pro ČT již dříve syn Karla a Jindřišky Kořínkových Marek. Tři z dětí nakonec skončily v ústavu a čtvrté vychovávala příbuzná.

Marek, Hanuš a Aleš Kořínkovi a Renata Zamazalová se náhrady za způsobenou újmu domáhali od roku 1992. Jejich rodiče už totiž zemřeli. Od státu žádali náhradu v celkové výši 9,2 milionu korun, brněnský soud každému z nich přiznal odškodné 125 000 korun. Za vleklá soudní řízení už dříve rodině přiznal odškodné evropský soud pro lidská práva. Česká republika pak musela čtyřem sourozencům Kořínkovým zaplatit dvanáct tisíc eur.