Světový den boje proti AIDS nabízí bezplatné testy i kondomy

Praha – Na 1. prosince už tradičně připadá Světový den boje proti AIDS. Na následky nemoci na celém světě už od jejího objevení zemřelo 25 milionů lidí. V Česku je v současné době evidováno víc než 1 300 nakažených virem HIV. Ve světě je registrováno zhruba 33,4 milionu nemocných. Většina, asi 23 milionů, žije v subsaharské Africe. V západní a střední Evropě je asi 760 tisíc HIV pozitivních. První prosincový den je tradičně spojený i s prodejem červené stužky. Ve městech po celé České republice probíhá bezplatné poradenství, rozdávají se kondomy i lubrikační gely.

Organizace Rozkoš bez rizika nabízí v Praze a Brně anonymní bezplatné testování na vir HIV. Do Kolína přijede speciální sanitka, kde se mohou lidé nechat testovat i na syfilis. „Za týden, až budou hotové výsledky, tak k nám mohou přijít a dostanou potvrzení o svém zdravotním stavu,“ dodala koordinátorka terénní práce Lucie Šídová. Na Václavském náměstí v Praze má informační stánek Dům světla, centrum pro HIV nemocné a jejich blízké. V porovnání se západními státy Češi pořád málo používají kondom, a to hlavně při orálním sexu nebo při styku s náhodným partnerem.

Státní zdravotní ústav eviduje za prvních deset měsíců letošního roku 128 nových případů. Asi 90 procent z nich se nakazilo sexuální cestou. „V rámci toho sexuálního přenosu jednoznačně převažuje přenos homobisexuální u mužů majících sex s muži,“ dodal Marek Malý ze Státního zdravotního ústavu. Loni bylo zjištěno v Česku 148 případů infekce, což je meziroční nárůst o více než pětinu. Podle statistik je v Česku asi třináctkrát více HIV pozitivních lidí než před revolucí. Roční počet nových pacientů s onemocněním AIDS byl navíc nejvyšší v historii, nemocí AIDS onemocnělo 29 lidí s HIV.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

U prostitutek a drogově závislých pomáhá prevence

Mezi lidmi nově nakaženými virem HIV přibývá homosexuálů. Obdobná je situace i v zemích západní Evropy. Situace se naopak lepší u prostitutek a drogově závislých, kde dobře funguje prevence. Na letošní statistice nově nakažených se například drogově závislí podílejí jen 2,3 procenty. Podle manažerky Národního programu HIV/AIDS Džamily Stehlíkové ale ještě nejsou podchyceni migranti. Z letošních nově nakažených je totiž čtvrtina cizinců, kteří žijí v ČR dlouhodobě. Nejčastěji jde o Ukrajince, Slováky, Vietnamce nebo Moldavany. K neustálému nárůstu nakažených přispívá i sexuální turistika.

Umělec použil vlastní nakaženou krev či popel kamaráda

Na pražské Staroměstské radnici v současnosti vystavuje HIV pozitivní výtvarník Bartoň Lidice Beneš. Autorova choroba se do jeho tvorby přímo promítá. Součástí výstavy jsou třeba obraz s umělcovou vlastní nakaženou krví nebo dílo, na které dokonce použil popel zesnulého kamaráda.

Podle Číňanů je osvěta úřadů nedostatečná

Za osmadvacet let se nemocí ve světě nakazilo skoro 60 milionů lidí a 25 milionů na ni zemřelo. Za posledních devět let sice počet nově infikovaných klesl o 17 procent, přesto jen za loňský rok jsou obětí dva miliony a skoro tři miliony lidí s virem bojují.

S osvětou začaly už i čínské úřady, které dosud před nemocí zavíraly oči. V zemi přitom počet nakažených prudce roste. Že má miliardová Čína problém, ví i prezident Chu Ťin-tao. Podle demonstrantů v Pekingu toho ale čínské úřady v této oblasti nedělají dost.

Malou revoluci v boji s AIDS naopak zažívá Jihoafrická republika, která má největší počet nakažených. Nově začne léčit infikované děti do jednoho roku. V JAR se přitom pěti a půl milionu nemocných rodí 59 tisíc nakažených dětí ročně. Přelomová změna se přitom stala možná i díky tlaku celebrit ze západních zemí.