Muž z jižní Moravy rok znásilňoval nevlastního syna

Brno - Muž z jižní Moravy rok znásilňoval sedmiletého nevlastního syna. Po odhalení případu letos spáchal ve vězení sebevraždu. Pachatel si pojistil mlčenlivost dítěte citovým vydíráním. Kauza patří k letošním nejzávažnějším případům souvisejícím se zneužíváním dětí na jihu Moravy. Případ byl odhalen jen díky pozornosti matky dítěte.

Chlapec by o celé záležitosti nepromluvil. Má ale rád pohádky a do jedné z nich vložil část svých prožitých zkušeností, když si vyprávěl s matkou. Žena se následně obrátila na policii. Pachatel napsal ve věznici krátce před smrtí dopis na rozloučenou, v němž se všem blízkým omluvil a snažil se své jednání vysvětlit.

Kriminalisté ročně na jihu Moravy evidují 140 pohlavních zneužívání, 60 znásilnění a 40 případů týrání. Nejzávažnějším případem domácího násilí je kauza muže, který 13 let bil a terorizoval manželku a své tři děti. Teprve při vyšetřování případu se zjistilo, že je nepříčetný a skončil v léčebně.

Pro výslech obětí z řad dětí používá policie od minulého roku speciální místnost v brněnském dětském domově Dagmar. Místnost připomíná běžný pokoj. Dítě v něm vede rozhovor s policistou. Státní zástupce, soudce a ostatní kriminalisté sledují komunikaci jen prostřednictvím kamer. Jihomoravská policejní správa nyní nechala vyrobit i plyšové hračky v podobě usměvavého policisty a policistky. „Děti je budou dostávat jako dárek při výsleších, aby u nich hračky navodily atmosféru bezpečí,“ doplnil kriminalista Vladimír Surovčík z jihomoravské policejní správy.  

Figuríny pro výslech zneužívaných dětí
Figuríny pro výslech zneužívaných dětí