Krajský soud ve Zlíně zprostil učitelku obžaloby za smrt studenta

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes potvrdil osvobozující rozsudek ve věci padesátileté učitelky Jany Slabé, která podle obžaloby nesla vinu za smrt studenta, který se utopil koncem roku 2007 ve zlínských lázních. Senát dnes zamítl odvolání státního zástupce proti stejnému verdiktu zlínského okresního soudu z letošního srpna. Rozsudek je pravomocný. Učitelce hrozilo za ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti až pět let vězení. Ze zanedbání svých povinností byl původně kromě učitelky podezřelý i plavčík. Trestní stíhání ale loni v červnu Okresní státní zastupitelství ve Zlíně zastavilo. Žalobci je opět otevřeli na konci loňského roku a nařídili policii prověřování doplnit.

„Soud prvního stupně provedl všechny důkazy, které svědčí o tom, že není příčinná souvislost mezi opomenutím obžalované a způsobeným následkem. Odvolání státního zástupce směřovalo do hodnocení důkazů soudu prvního stupně. Odvolací soud však není oprávněn hodnotit je s výsledkem opačným,“ odůvodnila rozhodnutí předsedkyně senátu krajského soudu Marie Káňová.

Neštěstí se stalo 21. prosince 2007 ve zlínských lázních. Slabá, která tehdy pracovala jako pedagožka tamní střední průmyslové školy polytechnické, měla na studenty dohlížet, do lázní ale přišla později. Na místo dorazila teprve ve chvíli, kdy se už záchranáři snažili mladíka oživit. Pedagožka neštěstí litovala, se svým obviněním ale nesouhlasila: „Nejsem přesvědčena o tom, že bych neštěstí zabránila, ani kdybych u bazénu byla.“

Mladík měl v krvi 0,12 promile alkoholu

Tragédie se stala poslední den před vánočními prázdninami a studenti na bazén vyrazili v rámci náhradní výuky. Učitelka svou nepřítomnost zdůvodnila i tím, že musela před koncem roku nezbytně dokončit několik úkolů, kterými ji vedení školy pověřilo. Podle jejích bývalých studentů mohl sehrát roli i alkohol, který jeden z nich toho dne do školy přinesl. Cestou na bazén jej popíjel i osmnáctiletý mladík, který se později utopil. V krvi měl 0,12 promile.

V době neštěstí byly kromě několika studentů polytechnické školy v lázních i plavecké kurzy dvou základních škol. Podle znaleckého posudku z oboru sportu mělo na bazén dohlížet až pět plavčíků, na místě ale byl jen jeden. Podle obžaloby učitelku neomlouval ani fakt, že její žáci už byli plnoletí. Soud se ale přiklonil k návrhu obhajoby a rozsudek odůvodnil tím, že ani přítomnost pedagožky by s největší pravděpodobností nemusela neštěstí zabránit.