Lékařská komora varuje, že vyhláška ministerstva nutí k práci zadarmo

Praha - Předseda České lékařské komory Milan Kubek dnes varoval, že lékaři budou nuceni omezovat kvalitu a množství poskytované péče v Česku. Příčinou je vyhláška o úhradách péče, která zavádí přísné limity. Podle Kubka může dojít k nárůstu zdravotní péče nad stanovené limity v důsledku hospodářské recese, ať už proto, že lidé utíkají do nemoci před problémy se zaměstnáním, či kvůli očekávané chřipkové epidemii. Stejně tak v případě předepsaných léků se prý nelze vyhnout překročení ministerstvem stanovených limitů, protože každý rok rostou ceny léků o 17 %.

„Pokud budou v příštím roce občané více nemocní a budou potřebovat více zdravotní péče, pak ministerstvo navrhuje, že to, o co bude potřeba větší zdravotní péče než letos…, zaplatí zdravotníci ze svého, respektive budou provádět zadarmo. Pokud budou pacienti potřebovat větší množství léků, pak zvýšené ceny zase zaplatí zdravotnická zařízení ze svého,“ řekl dnes novinářům Kubek.

Milan Kubek:

„Lékaři a pacienti mají být trestáni za zbabělost politiků řešit problémy.“

Video Brífink Milana Kubka o úhradové vyhlášce MZ
video

Brífink Milana Kubka o úhradové vyhlášce MZ

Podle Kubka zakládá vyhláška limity pro poskytování zdravotní péče tím, že její rozsah nemůže překročit úhradu od pojišťoven za tyto služby za rok 2009, protože takové překročení již lékařům pojišťovny neuhradí. Lékaři jsou tím prý postaveni mezi volbu, zda mají odmítat poskytnout péči pacientům, nebo pracovat zadarmo.

Šnajdr považuje 10% nárůst za úspěch

Komora bude podle Kubka tlačit na změnu vyhlášky. Ministerstvo již předalo návrh vládě, která ho ale zatím neprojednala. „Chceme vyvinout tlak na ministerstvo, aby vyhlášku změnilo, nebo veřejně deklarovalo občanům, že se sníží kvalita a dostupnost zdravotní péče. Ať sami posoudí, zda je to objektivní důsledek krize, nebo důsledek politické hlouposti a zbabělosti,“ popsal další postup Kubek. Na změnu vyhlášky je podle něj čas do konce roku.

Marek Šnajdr ve Studiu ČT24:

0„Já osobně jsem s panem prezidentem Kubkem strávil několik hodin diskusí nad vyhláškou a k mému velkému překvapení jsem dnes zjistil obsah jeho tiskové konference, když ještě dnes máme další společné jednání v této věci. Přiznám se, že tomu nerozumím, buď pan prezident toto zapomněl, nebo nevyhodnotil, a nebo je to záměr. Nevím, jak jinak si to mám vysvětlit.“

Podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra ministerstvo s dopady krize počítalo již v únoru letošního roku a rezort si uvědomoval, že zdravotnictví nebude ušetřeno fiskální krizi, tedy krizi rozpočtů. Podle Šnajdrova vyjádření ve Studiu ČT24 platba za státní pojištěnce v příštím roce neklesne, ale stoupne o pět miliard. Šnajdr uznává, že to není běžné maximum, ale považuje za veliký úspěch rezortního hospodaření, že v situaci, kdy veřejné finance jsou téměř v bankrotní situaci, je desetiprocentní nárůst nejlepší možný výsledek.

Milan Kubek
Milan Kubek
Více fotek
  • Milan Kubek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1273/127278.jpg
  • Marek Šnajdr autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1273/127273.jpg