Ministerstvo dopravy a Praha zpoplatní některé další silnice

Praha - Od ledna budou potřebovat řidiči dálniční známky i v úsecích, kde je souběžně vnitřní a vnější pražský okruh. Na novince se dohodlo ministerstvo dopravy s pražským magistrátem. Českému rozhlasu - Radiožurnálu to řekl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Česká televize už v polovině listopadu informovala, že se zpoplatněním pražského městského okruhu od počátku příštího roku počítá novela vyhlášky ministerstva dopravy, kterou resort poslal k připomínkování. Pražskému magistrátu se to ale nelíbilo, protože se obával, že řidiči bez známek začnou jezdit po nezpoplatněných místních komunikacích. Nově zpoplatněné úseky by mohly přinést ministerstvu dopravy peníze navíc.

„Dohodli jsme se s Prahou na tom, že budou zpoplatněné úseky, kde je souběžně vnitřní a vnější okruh. To znamená - pro budoucí rok to bude zpoplatnění mezi D1 a R6,“ řekl Slamečka.

Ministerstvo dopravy se potýká s nedostatkem peněz na výstavbu silnic, a nově zpoplatněné úseky by tak mohly přinést peníze navíc. Ministerstvo však  nebylo schopno říct, kolik by to bylo. Také přiznávalo, že nemá ani žádnou studii, která by předpověděla, co by zpoplatnění uvedených úseků udělalo s dopravou v metropoli. „Nepočítali jsme to,“ řekl tehdy mluvčí úřadu Karel Hanzelka.

Ministerstvo navíc popírá, že by změnu plánovalo proto, aby vybralo víc peněz na dálničních známkách. Podle mluvčího jen chce, aby platila všude stejná pravidla, a tedy ubývalo výjimek, kde se neplatí. „Naše filozofie posledních let je nově postavené úseky, pokud navazují na dálniční síť, zpoplatnit,“ řekl Hanzelka.