Poslanci přehlasovali Klause, proti výsledkům EIY bude možné se odvolat k soudu

Praha – Poslanci přehlasovali veto prezidenta Klase, účastníci řízení se tak budou moci odvolávat k soudu proti výsledku posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA). Zákon po Česku požaduje Evropská unie, která už kvůli tomu podala žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.Ve sněmovně zaznívaly hlasy pro podporu i kritika novely. Pro předlohu nakonec zvedlo ruku 117 ze 176 přítomných zákonodárců - k přehlasování veta jsou přitom nutné hlasy nejméně 101 poslanců.

Podle novely budou moci podávat žaloby na výsledky posouzení záměrů na životní prostředí dotčené obce, občanská sdružení nebo společnosti, jejichž předmětem činnosti je ochrana životního prostředí, veřejného zdraví nebo kulturních památek. Předtím ale musí řádně zaslat písemné vyjádření k projednávané dokumentaci nebo posudku. 

Prezident Václav Klaus při svém vetu uvedl, že novela představuje nepřijatelný průlom do dosavadní koncepce soudnictví. Občanské iniciativy prý budou mít nový nástroj k obstrukcím, žaloba ale nebude mít odkladný účinek. Podle současné verze zákona je možné žalovat jen nezákonnost prosesu EIA, ale ne jeho výsledek.