Ministr kultury vyměnil svého prvního náměstka

Praha - Ministr kultury Václav Riedlbauch vyměnil svého prvního náměstka Františka Mikeše z ODS. Na postu ho střídá dosavadní vrchní ředitel úřadu Stanislav Karabec, který má blízko k ČSSD. Uvedl to server Aktuálně.cz. Ministerstvo odmítlo důvod personální výměny komentovat, Riedlbauch je na služební cestě mimo republiku.

„Stalo se tak po vzájemné dohodě s panem ministrem,“ řekl serveru Mikeš. Na ministerstvu ale zůstává, bude řadovým náměstkem. Zároveň odmítl, že by jeho odvolání souviselo s jeho politickou příslušností. „Nic v tom nehledejte, prostě jsme se domluvili,“ dodal. Podle něj chce mít ministr vedle sebe člověka, kterému důvěřuje. Karabce zná totiž Riedlbauch ještě z doby, kdy vedl Českou filharmonii.

Mikeš také odmítl, že by změny na ministerstvu souvisely s kauzou nové budovy Národní knihovny. Karabec totiž nad rámec své práce dostal na starost část Mikešovy agendy, a to živé umění a právě knihovny. Mikeš patřil k jednomu z hlavních kritiků návrhu architekta Jana Kaplického.

„To nikdo nemohl myslet vážně, aby vedle Hradčan vyrostla nějaká podmořská boule, byla to nějaká divná věc. Nicméně můj názor na kauzu Národní knihovny s rozhodnutím pana ministra nesouvisí,“ řekl Aktuálně.cz Mikeš.