Do ČR dorazila druhá dávka vakcín, začne očkování dětí

Praha - Bezpečnostní rada státu i vláda odsouhlasily očkování dětí se závažnými chronickými nemocemi mezi 10 a 17 lety proti prasečí chřipce. Dnes ráno také dorazila do České republiky druhá zásilka vakcín. 72 tisíc dávek se rozveze v nejbližších dnech. Očkování odhadem 66 tisíc dětí, kterým bude většinou stačit jedna dávka vakcíny, by mohlo začít příští týden. Děti s rakovinou a poruchami imunitního systému by měly dostat i druhou posilovací dávku. Česko má už 14 obětí prasečí chřipky. Tři úmrtí dnes ohlásili hygienici v Karlovarském kraji. V karlovarské nemocnici zemřel v úterý 72letý muž, který měl i další vážné zdravotní problémy. Další dva mrtví jsou na Chebsku.

Vakcínu by měly dostat například děti s chronickým onemocněním dýchacích cest, ledvin a srdce, které jsou ohroženy srdečním selháním, a děti s neurologickým onemocněním a poruchami imunitního systému. Malé pacienty budou navrhovat pediatři, očkování pak provedou vybraná očkovací centra v krajích.

Vláda podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové koupila tolik očkovací látky, kolik pokládala za odpovídající vzhledem k riziku a struktuře české populace. Zdůraznila, že při rozhodování by lidé měli dát na relevantní informace. „Sdělení lékařů různých odborností nebo jejich osobní názor skutečně relevantní není,“ zdůraznila. Lidé by se měli řídit názorem České vakcinologické společnosti, mikrobiologů a epidemiologů. Také na úrovni EU bylo všem ohroženým kategoriím doporučeno nechat se očkovat. Jurásková ale připustila, že v celé Evropě lidé z ohrožených kategorií očkování odmítají. Pro chronicky nemocné ovšem podle ní neexistuje jiné preventivní opatření.

Video Geofyzik Viktor Valtr o výzkumu
video

Geofyzik Viktor Valtr o výzkumu

Dana Jurásková:

0„Je na každém občanovi, kterému bude vakcína nabídnuta, aby se rozhodl, zda se nechá očkovat, či nikoliv. Musím upozornit na to, že riziko komplikovaného průběhu tohoto onemocnění je zejména u osob, které trpí chronickými chorobami, poměrně vysoké.“


Česko již v první dodávce dostalo 90 tisíc vakcín, s nimiž se počítalo pro zdravotníky a ohrožené skupiny lidí od 18 do 60 let. Zájem o očkování je ale malý. Na pražské Bulovce se například nechala očkovat proti prasečí chřipce z tisícovky vybraných zdravotníků jen čtvrtina. Probíhá proto průzkum, nakolik byly vakcíny v terénu využity. Podle toho se také rozhodne, jak je rozdělit v druhé vlně. Vyhodnocování využitých vakcín se provádí jednou měsíčně. Po příštím týdnu budou další výsledky opět v lednu, upřesnil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Z milionu dávek je 713 tisíc určeno pro pacienty se zdravotním rizikem, část bude potřebovat dvě dávky. Zdravotníci mají dostat 137 tisíc vakcín a 150 tisíc pak lidé důležití pro chod státu. V tuto chvíli je stejnou látkou jako v ČR po celém světě očkováno na pět milionů osob.