Kauza Savoy u soudu. Padne trest za únik nahrávky?

Praha - Před Obvodním soudem pro Prahu 1 dnes začal neveřejný proces v takzvané kauze Savoy. Obžaloba viní bývalého pracovníka rozvědky Petra Bakeše a bývalého policistu Jiřího Dvořáka z toho, že se podíleli na úniku videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa před loňskou volbou prezidenta. Soud sice oba obviněné již dříve potrestal trestním příkazem, muži ale podali takzvaný odpor, a soud tak musel nařídit hlavní líčení.

Soud se dnes věnoval výslechu obviněných a svědků. Bývalý policista Dvořák se cítí neviný a také prý ho celá záležitost poškozuje. Výslech absolvovali i Šlouf s Weiglem, nechtěli ale novinářům kauzu komentovat. „Budu jenom věřit, že náš soud rozhodne podle práva,“ řekl Šlouf.

Soud zatím stihl vyslechnout jen několik svědků, například tehdejšího majitele hotelu Savoy nebo zástupce serveru Aktuálně.cz, který videozáznam zveřejnil. Další svědci přijdou na řadu až koncem ledna.


Dvořák je podle dřívějšího vyjádření žalobců podezřelý z toho, že neoprávněně a pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Weigla se Šloufem, který byl donedávna členem ČSSD. Disk prý potom putoval k třetímu člověku, který nahrávku poskytl médiím. Lobbista a kancléř měli před prezidentskou volbou probírat, jestli kandidáta Klause podpoří Miloš Zeman.

„Já si nevzpomínám, že bychom se bavili o konkrétní podpoře Miloše Zemana pro Václava Klause. Zcela jistě jsme se bavili o prezidentské volbě. Zcela jistě jsem řekl, že podporuji Weiglova šéfa,“ řekl bývalý Zemanův poradce Šlouf.

Kvůli Savoyi proběhla prezidentská volba veřejně

Soud Bakeše a Dvořáka v červnu uznal vinnými z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Nepravomocně uložil Bakešovi peněžitý trest 100 000 korun a Dvořákovi 40 000 korun. Dvořák navíc dostal roční zákaz činnosti u všech policejních složek, Bakeš dostal dvouletý zákaz činnosti. Spekuluje se ale také o tom, že za šířením nahrávky mohl stát bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák.

Setkání Weigla se Šloufem nahrály bezpečnostní kamery hotelu, záznam schůzky unikl a čtyři dny před prezidentskou volbou jej zveřejnil server Aktuálně.cz. Zveřejnění nahrávky mělo například vliv na rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě hlavy státu. Rovněž se tehdy začalo spekulovat o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara.