Někteří poslanci doporučili šéfovi NKÚ rezignaci

Praha - Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru si na dnešní den opět pozvali prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. Chtěli po něm, aby jim vysvětlil své kritické výroky v médiích nejen na adresu výboru, ale celé sněmovny. Dohnal jim ale sdělil, že necítí žádnou povinnost své kritické výroky vysvětlovat. Poslancům vadí hlavně slova, která Dohnal pronesl 9. listopadu v Rádiu Česko. Nakonec dnes rozhodli, že navrhnou sněmovně, aby se situací v NKÚ zabývalo její plénum ještě na současné schůzi. Někteří poslanci dokonce šéfovi NKÚ doporučili, aby rezignoval.

Předsedovi výboru Vladimíru Koníčkovi (KSČM) vadí zejména údajné nepravdy, které Dohnal šíří do médií. Poslanci dnes také poukazovali na to, že jeho vystoupení snižují vážnost jím vedeného úřadu. „Někteří další členové kontrolního výboru v průběhu poznamenali, že vystoupení pana prezidenta opravdu neodpovídají vážnosti jeho funkce,“ uvedl Koníček, podle kterého to lze vykládat i jako poškozování dobrého jména NKÚ v médiích. Dohnal to ale odmítl a tvrdil, že některá tvrzení ohledně jeho chyb v hospodaření úřadu jsou nepravdivá a situace je jiná: „Já se domnívám, že ho nepoškozuji. To jsou jenom reakce.“

Výrok Františka Dohnala:

0„V Poslanecké sněmovně najdete řadu lidí, kteří jsou určitě uznávanými odborníky v určitých oblastech. Zrovna tak tam najdete lidi, u kterých si myslíte, že by se snad nebyli schopni vůbec uživit, pokud by neseděli v poslaneckých lavicích.“

Někteří poslanci dnes šéfovi NKÚ doporučili, aby rezignoval. Například místopředseda výboru Jan Bürgermeister (ODS) využil jeho slova z rozhovoru pro Rádio Česko, kde Dohnal mimo jiné řekl, že společný zájem politických stran byl v tom, vyvolat takovou atmosféru, aby rezignoval. „Tak byste toho mohl využít,“ řekl Bürgermeister.

Dohnal dnes také poslance informoval, že policie proti němu odložila veškerá trestní oznámení, ať již z dřívější doby, nebo i ta současná. Dospěla prý k závěru, že nespáchal trestný čin. Jedno z oznámení bylo anonymní a obviňovalo ho z porušování povinností při správě cizího majetku. Další se týkalo například násilí proti skupině obyvatel. Podnět ke státnímu zastupitelství na něj podala i kárná komora, která s ním vede kárné řízení. O osudu tohoto podnětu nemá Dohnal žádné informace.

Dohnal veškerá obvinění ze špatného hospodaření odmítá

Výbor se měl s Dohnalem sejít již v úterý, prezident NKÚ se ale omluvil z jednání kvůli služební cestě do Maďarska. Předseda Koníček neskrýval své překvapení nad tím, když mu Dohnal v dopise nabídl, že ho v této věci může před výborem zastupovat viceprezident úřadu Miloslav Kala.

Vladimír Koníček :

„Domnívám se, že pan prezident v posledním období bezdůvodně útočí na sněmovnu i kontrolní výbor. My si to s ním chceme vyříkat z očí do očí.“

V úterý sněmovna podepsala smlouvu s auditorskou firmou, která pomůže kontrolnímu výboru prověřit, jestli Dohnal v čele NKÚ neplýtval penězi. Problematické jsou především dva služební byty, luxusní auta nebo nevýhodné stěhování poboček do prostor s vysokým nájmem. Dohnal veškerá obvinění ze špatného hospodaření odmítá.