Skalník podle dohledaných materiálů donášel na Američany

Praha - Výtvarník Joska Skalník, kvůli jehož údajným kontaktům s komunistickou Státní bezpečností vzniklo napětí mezi Ústavem pro studium totalitních režimů a některými bývalými disidenty, podle dohledaných materiálů mnoho let informoval StB o svých schůzkách se zaměstnanci velvyslanectví USA v Česku. Informovaly o tom Lidové noviny.

Podle materiálů protiamerický odbor kontrarozvědky (součást StB) plánoval, že Skalníka a další agenty využije v akci HELIUM-86, která měla vést k diskreditaci a vypovězení tajemníka politického oddělení velvyslanectví Roberta Loyda Normana.

Samotný Skalníkův svazek neexistuje. Pracovníci Archivu bezpečnostních složek, který spadá pod ústav, nicméně ve svazcích založených StB na americké diplomaty našli řadu dokumentů, ve kterých Skalník figuruje jako tajný spolupracovník Black.

Skalník, který v 80. letech strávil měsíce ve vazbě kvůli svým aktivitám v protirežimní Jazzové sekci, obvinění odmítá. Režisér a někdejší blízký spolupracovník exprezidenta a bývalého disidenta Václava Havla Jiří Křižan ovšem tvrdí, že se Skalník na jaře 1990 ke spolupráci s StB přiznal a musel pak kvůli tomu odejít z Hradu. Tehdy podle Křižana ještě Skalníkův svazek existoval a výtvarník prý pod tíhou důkazů rezignoval. Skalníkův zmocněnec John Bok ale takové tvrzení označil za lež a dodal, že Skalník byl na rozdíl od Křižana skutečným disidentem.

Ředitel ústavu Pavel Žáček považuje úvahy, zda si StB opravdu mohla vše vymyslet, za absurdní. „Písemnosti státobezpečnostní povahy mají při své specifičnosti stejnou relevanci jako spisová agenda kterékoliv jiné byrokratické organizace fungující v éře komunistického totalitního režimu,“ řekl Žáček.

Kvůli Skalníkově údajně sporné minulosti vznikla minulý měsíc mezi ÚSTR a některými disidenty včetně Havla kontroverze. Na Skalníka jako údajného informátora StB ukázal ústav ve své nové publikaci o vzniku Občanského fóra. Kritikům ústavu vadilo, že to udělal, aniž vyslechl Skalníkovu verzi příběhu. Ústav se stal terčem kritiky za svou práci opakovaně už předtím. Kritici ústavu a Žáčka proto sepsali petici, kterou ale Žáček označil za pokus o cenzuru ústavu, a začali volat po odvolání Žáčka. Vznikla ovšem i petice zastánců ústavu a Žáčka, i tu podepsali někteří bývalí disidenti.

Archiv bezpečnostních složek
Archiv bezpečnostních složek
Více fotek
  • Archiv bezpečnostních složek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1268/126790.jpg
  • Pavel Žáček autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/978/97732.jpg