Inforadary snížily v Litomyšli průměrnou rychlost

Litomyšl (Svitavsko) - V Litomyšli informativní radary donutily řidiče zpomalit o pár kilometrů v hodině, informoval o tom vedoucí odboru místního hospodářství Pavel Jiráň. Měřiče upozorňují motoristy na překročení povolené rychlosti, nicméně nehrozí jim pokuta. Podle Jiráně naprostá většina řidičů, když vidí radar, zpomaluje. Měření za měsíc listopad ukazují, že průměrné rychlosti se nezvyšují a radary jsou i po delší době na stejném místě účinné.

Litomyšl má radary na vjezdu směrem od Poličky, Svitav a Vysokého Mýta. Průměrné rychlosti se tam pohybují od 50,5 do 55 kilometru za hodinu. Jiráň podotýká, že některé řidiče ke zpomalení nedonutí nic. Rekord měl řidič se 160 kilometry v hodině, který jel od Poličky.

Litomyšl využívá měřiče, na kterých dítě s napřaženými pažemi naznačuje, aby automobil zpomalil. Když tak učiní, poděkuje mu. Jiráň považuje tento typ radaru za více účinný. „Silueta dítěte působí na řidiče trochu jinak. Ukazuje jim, že vjíždí do zóny, kde hrozí střet s chodcem,“ řekl Jiráň.

Podle pardubické městské policie díky radarům motoristé snížili rychlost až o deset kilometrů, i tak se průměrně jezdí o čtyři kilometry rychleji, než určují pravidla. V Pardubicích policisté radary přemisťují, aby si na ně řidiči nezvykli. K dispozici jich mají 12.