Vesecká nařídila kontrolu odloženého případu švédských gripenů

Praha - Nejvyšší státní zastupitelství prověří odloženou kauzu údajných úplatků při pronájmu švédských stíhacích letounů Gripen. Kontrolu nařídila nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká kvůli podezření ze spáchání trestného činu. Protikorupční policie případ ukončila v pondělí s tím, že nebude nikoho stíhat. Ministerstvo obrany podle svého šéfa Martina Bartáka rozhodnutí státního zastupitelství respektuje.

„Nejvyšší státní zástupkyně využila svého zákonného oprávnění a nařídila kontrolu skončené věci v kauze pronájmu švédských stíhacích letounů Gripen vzhledem k podezření ze spáchání závažné trestné činnosti,“ uvedla její mluvčí Renata Malinová.

Kauzu potkal tento osud už podruhé. Poprvé bylo vyšetřování odloženo na počátku tisíciletí, kdy sice detektivové konstatovali, že se při dojednávání pronájmu stíhaček uplácelo, ale viníky nelze usvědčit.

Smlouvu o nákupu gripenů schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana. Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh ale nezískal podporu Parlamentu. Po povodních v létě 2002 pak nová vláda Vladimíra Špidly od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde. Česká republika ale nakonec gripeny do výzbroje armády zařadila. Na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajala 14 strojů. Gripeny přiletěly v roce 2005 a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.