Obrana zvažuje, že zvýší českou účast v Afghánistánu o sto vojáků

Praha - V souvislosti s navyšováním počtů amerických i dalších vojáků v Afghánistánu zvažuje ministerstvo obrany posílení české účasti až o stovku lidí. O zvýšení české účasti v misi ISAF například o radiolokátor Artur či o posílení českého týmu školícího prapor afghánské armády chce ministr obrany Martin Barták co nejdříve jednat s politickými stranami, především se sociální demokracií. Ta zvyšování počtu vojáků v misích odmítá. „Jediné, co můžeme udělat, je postupně snižovat počty. Navyšování počtu vojáků nepřipadá v úvahu,“ řekl k tomu předseda ČSSD Jiří Paroubek.

„Určitě by se nejednalo o bojové uskupení a určitě ne pro rok 2010 o speciální síly,“ vysvětlil ministr obrany. Diskutovat o tom je podle něj možné do konce roku, na počátku roku příštího by o posílení mise podle jeho představ mohla hlasovat Poslanecká sněmovna. Pokud se pro posílení v Parlamentu nenajde potřebná většina, tedy 101 poslaneců, bude potřeba vysvětlil spojencům, proč se ČR nechce podílet na navyšování, když například Slovensko či Velká Británie své kontingenty posílí, prohlásil Barták. Navýšení počtu vojáků podpořil i premiér Jan Fischer. Sám se chce v politických jednáních angažovat.

Americký prezident Barack Obama po několika týdnech rozhodování představil novou strategii USA v Afghánistánu. Počet jejich vojáků se tam do poloviny příštího roku zvýší o 30 tisíc na 100 tisíc, o další posily USA požádají spojence. V červenci 2011 by se pak ze země, kam vojensky vstoupily před osmi lety, chtěly začít stahovat.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen rozeslal šéfům zemí aliance dopis, v němž žádá o zvýšení počtů, oznámil zvýšení nejméně o 5 000. Země mimo USA, neboť v Afghánistánu se angažují i státy mimo struktury NATO, by měly posílit svou účast celkem asi o 10 tisíc vojáků.

„Domnívám se, že bychom se také měli podílet. V rozumné formě, v rozumné výši,“ prohlásil dnes Barták. Zvýšení počtů by se podle něj rozhodně netýkalo českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v provincii Lógar, kde pracují necelé tři stovky vojáků. „Jednalo by se o další podpůrné jednotky,“ vysvětlil ministr.