Ročně zemře na rakovinu plic 5500 Čechů, většinou kuřáků

Praha - Rakovinou plic onemocní v Česku ročně přes 6 000 lidí a 5 500 na ni zemře. Hlavní příčinou tohoto onemocnění je kouření. Bez něj by výskyt tohoto typu rakoviny klesl na desetinu. Podle statistik Eurostatu zemře každé dvě minuty v Evropě jeden člověk na nádor plic. Česká republika je ve výskytu rakoviny plic na čtvrtém místě hned po Maďarsku, Polsku a Belgii.

Podle přednosty kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Fakultní nemocnice Bulovka profesora Petra Zatloukala lidé nedbají na prevenci. U tří čtvrtin pacientů je nemoc odhalena pozdě, kdy ani moderní biologická léčba nepomůže. „S poklesem kuřáctví ubylo za 25 let rakoviny plic u mužů o 15 procent, u žen jí s rostoucím počtem kuřaček přibývá. Kdyby lidé nekouřili, klesne plicní rakovina až o 90 procent,“ řekl.

Rakovina plic, pokud není správně léčena, vede podle Zatloukala vždy ke smrti. Příčinou je trvalé bujení nádorových buněk, které se vymkly kontrole. Nádor vzniká zpravidla v průdušce, zvětšuje se a šíří do mízních uzlin v hrudníku. Krevním oběhem se dostanou nádorové buňky do celého těla. Pacient většinou nemá tak nepříjemné obtíže, aby ho včas dohnaly k lékaři. Varující podle Zatloukala je kašel přetrvávající déle než tři týdny, zhoršení dechu, bolest na hrudi či pod lopatkou, zvýšené teploty, celková slabost a výrazné ubývání na váze.    


Rakovina plic se vyskytuje ve středním a vyšším věku, u mladých lidí do 30 let je vzácná. V ČR je doporučeno pravidelně kontrolovat lidi se zvýšeným rizikem vzniku zhoubných nádorů plic - což jsou zejména kuřáci a bývalí kuřáci nad 40 let, lidé vystavení vlivu rakovinotvorných látek a členové rodin s výskytem rakoviny plic. Lidi s podezřením na rakovinu plic by lékař měl poslat na specializované pneumologické pracoviště, protože diagnózu je třeba stanovit rychle, aby mohla být neprodleně zahájena léčba. Pacienti, u nichž je nemoc odhalena v pokročilém stadiu, totiž obvykle umřou do dvou až čtyř měsíců.

V Česku jsou evidovány tři biologické léky na rakovinu plic, dostupný je  jeden, a to pouze v deseti specializovaných pneumoonkologických centrech. O léčbě totiž musejí rozhodnout odborníci na základě řady vyšetření. Zdravotní pojišťovny ji pak zaplatí každému pacientovi, který ji potřebuje.

Kuřák
Kuřák